9.8 C
luni, 29 aprilie, 2024

Miracol!

Naţionala României a reuşit să obţină prima victorie la Campionatul European Under 20, Divizia B, ce are loc în aceste zile la Varşovia (Polonia). Naţionala, care îl are ca antrenor secund pe vâlceanul Cristi Achim, a reuşit să se impună în faţa Finlandei după un meci de infarct. În primele două sferturi, Nicoară şi compania au pierdut cu 16-24 şi 11-22. În sferturile trei şi patru, Vlad Jiscanu şi restul au „zburat„ pur şi simplu pe teren, iar România se impunea cu 29-18, respectiv 23-15. Scorul general, după cele 40 de minute regulamentare de joc, era 79-79, iar meciul a intrat în prelungiri. Cele cinci minute decisive au fost de foc. În două minute, România nu a reuşit nici un punct, iar Finlanda se detaşase la cinci. Din acel moment situaţia s-a răsturnat dramatic. România a marcat opt puncte în trei minute, iar finlandezii nu au mai reuşit decât trei. La finalul reprizei de prelungire România câştiga cu scorul de 87-86.
În celălalt joc al grupei D, Belgia a cedat în faţa Marii Britanii, iar grupa s-a echilibrat. Toate cele patru echipe au câte o victorie şi o înfrângere. Astăzi, de la ora 17.45, România va întâlni Marea Britanie şi este obligată să câştige dacă vrea să se califice în grupa principală.