21.7 C
Știri de ultima orăSportVictorii pentru Bulgaria şi Albania

Victorii pentru Bulgaria şi Albania

Reprezentativa de fotbal a Bulgariei a obţinut miercuri seară o nouă victorie în Grupa G a preliminariilor CE 2008, 2-1 pe teren propriu în faţa naţionalei Belarusului, şi păstrează în continuare şanse de calificare la turneul final. Meciul de pe arena „Vasil Levski“ a început cum nu se poate mai prost pentru elevii lui Stanimir Stoilov, pentru că, în minutul 5, cel mai bun jucător al oaspeţilor, Aleksandr Hleb, a fost agăţat în careu de portarul Ivankov, iar Vasilyuk a înscris din penalti. Bulgarii au reacţionat imediat şi au reuşit să egaleze în minutul 10, când Martin Petrov a „transformat“ o lovitură liberă de la 25 de metri, obţinută de Yovov. Cu cinci minute înainte de pauză, Yankov a dus scorul la 2-1 în favoarea gazdelor, după ce a primit o pasă bună de la Telkiyski. Aceasta a fost a doua victorie consecutivă obţinută de Bulgaria sub comanda interimarului Stoilov, înlocuitorul lui Hristo Stoitchkov. Selecţionerul, care ocupă şi funcţia de antrenor la campioana Levski Sofia, a anunţat după meci că va părăsi naţionala, dorind să se ocupe numai de echipa de club.
Tot în Grupa G a preliminariilor CE 2008, naţionala Albaniei a câştigat, cu 3-0, meciul disputat în deplasare, cu Luxemburg. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 25, prin Skela, şi şi-au dublat avantajul în minutul 36, graţie reuşitei lui Kapllani. Acelaşi jucător a stabilit scorul final în minutul 72.