22 C
Știri de ultima orăSportSchalke se ţine bine

Schalke se ţine bine

Lidera la zi din Bundesliga, Schalke 04, îşi păstrează avansul de două puncte faţă Werder Bremen, după victoria cu 2-0 obţinută sâmbătă în faţa formaţiei lui Sergiu Radu şi Vlad Munteanu, Energie Cottbus, din cadrul etapei a 30-a. Ambele goluri ale formaţiei din Gelsenkirchen au fost marcate în repriza a doua. Mai întâi, Rost a trimis mingea în propria poartă, în minutul 60, iar Bordon a stabilit scorul final patru minute mai târziu. La oaspeţi, Sergiu Radu a evoluat până în minutul 69, când a fost înlocuit cu Skela, iar Vlad Munteanu a rămas pe teren pe toată durata partidei. Ultimul a primit şi un cartonaş galben în minutul 82. Dacă Schalke este lideră cu 62 de puncte, Cottbus ocupă poziţia a opta cu 38 de puncte.
Bayern îşi poate lua adio de la titlu

Weder Bremen, ocupanta locului secund, a jucat vineri, când a câştigat, cu 3-1, partida cu Alemannia Aachen, echipa lui Laurenţiu Reghecampf, care nu a fost prezent pe teren.
Bayern München îşi poate lua adio de la titlul de campioană după înfrângerea cu 2-0 suferită pe terenul ocupantei locului al treilea, VfB Stuttgart. Ambele goluri ale meciului de pe „Gottlieb Daimler Stadion“ au fost marcate de brazilianul Cacau, în minutele 23 şi 25, sud-americanul ajungând la „cota“ 12 în actuala ediţie a Bundesligii.
VfB Stuttgart este la patru puncte de lidera Schalke şi la două de ocupanta locului al doilea, Werder Bremen. Bayern rămâne pe patru, la nouă puncte de lidera Schalke.

Bundesliga, etapa a 30-a

Rezultate: Werder – Aachen 3-1, Leverkusen – FC Nurnberg 2-0, Schalke 04 – Energie Cottbus 2-0, Stuttgart – Bayern Munchen 2-0, Eintracht Frankfurt – Bochum 0-3, Wolfsburg – Arminia Bielefeld 2-3, Hertha Berlin – Dortmund 0-1. Partidele Hannover 96 – Borussia M'Gladbach şi Hamburg – FSV Mainz s-au jucat aseară, după închiderea ediţiei.
Clasament: 1. Schalke 62 puncte; 2. Werder 60; 3. Stuttgart 58; 4. Bayern Munchen 53; 5. Leverkusen 45; 6. FC Nurnberg 44; 7. Hertha Berlin 38; 8. Energie Cottbus 38; 9. Bochum 36; 10. Hamburg 35; 11. Wolfsburg 35; 12. Dortmund 35; 13. Hannover 35; 14. Eintracht Frankfurt 34; 15. Arminia Bielefeld 33; 16. Aachen 33; 17. FSV Mainz 30; 18. Borussia M'Gladbach 25.