11.7 C
luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia a invins Irlanda de Nord

România a invins Irlanda de Nord

Nationala de tineret a României, condusa de Emil Sandoi, a invins sâmbata, la Pitesti, reprezentativa Irlandei de Nord, cu 2-0 (1-0), intr-un meci amical. Tricolorii mici au deschis scorul in primul minut al intâlnirii, prin autogolul capitanului oaspetilor, McArdie, dupa ce portarul Tuffey parase lovitura de pedeapsa executata de Hristu Chiacu. Cel de-al doilea gol a fost inscris in minutul 80, de Paul Tincu, acesta stabilind scorul final cu un sut de la circa 25 de metri, sub transversala. Mijlocasul Universitatii Craiova, Valerian Gârla, a fost rezerva si a intrat pe teren in minutul 62, in locul lui Scarlatache. România va mai sustine miercuri, de la ora 15.00, la Mogosoaia, un amical, cu selectionata Poloniei.

La partida de la Pitesti, Emil Sandoi a folosit urmatorii jucatori: Pantilimon – Scarlatache (’62, Gârla), Scutaru, Ninu (’87, Cordos), Mardare – Chiacu (’65, Palimaru), Ropotan, Cr. Tanase (’78, Pacuraru), Simion (’58, Tincu) – B. Stancu (’69, R. Neagu), Keseru (84, Predescu).