22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSahtior tine aproape de Dinamo

Sahtior tine aproape de Dinamo

Echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a invins luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formatia Metalurg Donetk, unde este legitimat Marius Mitu, in ultimul meci al etapei a 19-a a campionatului Ucrainei. Lucescu l-a titularizat pe fundasul Razvan Rat, iar pe atacantul Ciprian Marica l-a trimis in teren in minutul 55, in locul lui Vorobei. Marica a primit un cartonas galben in minutul 90+3. La oaspeti, Marius Mitu nu a fost inclus in lot.

Pentru Sahtior au marcat Vukici (’27) si Beqiri (’64-autogol). Metalurg a redus din diferenta in minutul 77, prin Zeze.

Dupa 19 etape, Sahtior ocupa locul doi in clasament, cu 47 de puncte, doua mai putine decât lidera Dinamo Kiev. Podiumul este completat de Dnepr Dnepropetrovsk, cu 31 de puncte.