13.7 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSevilla nu se lasa

Sevilla nu se lasa

FC Sevilla a egalat-o din nou la puncte pe FC Barcelona, dupa victoria cu 2-0 inregistrata duminica, pe teren propriu, in fata formatiei lui Gabi Tamas, Celta Vigo, in etapa a 27-a a campionatului Spaniei. Andaluzii au deschis scorul in minutul 52, prin golgheterul lor, Kanoute, care a transformat un penalti dictat pentru un hent comis in careu de un fundas al oaspetilor. Scorul final a fost stabilit de rusul Kerzhakov in minutul 90+3, in urma unui contraatac. La Celta, Tamas a jucat pe durata primei reprize, fiind inlocuit apoi de antrenorul Fernando Vasquez cu atacantul Jonathan.

Celta Vigo ocupa in prezent locul al 17-lea in clasamentul Primerei Division, la un punct distanta de prima pozitie retrogradabila. In schimb, FC Sevilla, cu 53 de puncte, conduce alaturi de FC Barcelona in campionatul Spaniei.

Contra, invins la La Coruna

Cosmin Contra a evoluat pe toata durata partidei pe care echipa sa, Getafe, a pierdut-o, cu 1-0, pe terenul formatiei Deportivo La Coruna. Singurul gol al meciului a fost inscris in minutul 81 de Barragan, care l-a invins pe portarul oaspetilor cu un sut de la 30 de metri. Contra a primit si un cartonas galben in minutul 54. Deportivo a evoluat cu un jucator in minus din minutul 34, când Arizmendi a primit „galben“. Getafe are 38 de puncte si a coborât pe pozitia a noua in clasament.

Intr-un alt meci jucat duminica seara, Real Madrid a reusit sa invinga pe teren propriu, cu 2-0, formatia Nastic Tarragona, aflata pe penultimul loc in clasament. Golurile gruparii de pe „Santiago Bernabeu“ au fost marcate de Robinho (’57) si de David Garcia (autogol, ’81). Madrilenii ocupa locul al treilea in clasament, la cinci puncte distanta de primele doua clasate, Barcelona si Sevilla.

Primera Division, etapa a 27-a

Rezultate: Valencia – Racing Santander 0-2, Recreativo Huelva – FC Barcelona 0-4, Real Mallorca – Betis Sevilla 2-0, Athletic Bilbao – Osasuna 0-3, Real Zaragoza – Atletico Madrid 1-0, Deportivo La Coruna – Getafe 1-0, Espanyol Barcelona – Levante 1-1, Villarreal – Real Sociedad 1-1, Real Madrid – Nastic Tarragona 2-0, FC Sevilla – Celta Vigo 2-0.

Clasament: 1. Barcelona 53 de puncte; 2. Sevilla 53; 3. Real Madrid 48; 4. Valencia 47; 5. Zaragoza 46; 6. Atletico 43; 7. Recreativo 41; 8. Racing 40; 9. Getafe 38; 10. Espanyol 38; 11. Villarreal 37; 12. Deportivo 36; 13. Osasuna 34; 14. Mallorca 32; 15. Betis 31; 16. Levante 28; 17. Celta 27; 18. Athletic 26; 19. Nastic 20; 20. Sociedad 18.