12.6 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBremen tine pasul cu Schalke

Bremen tine pasul cu Schalke

Dupa ce lidera campionatului, Schalke 04, a câstigat sâmbata derbiul cu Stuttgart (1-0), nici ocupanta locului secund, Werder Bremen, nu s-a lasat mai prejos si si-a adjudecat duminica toate cele trei puncte din partida cu echipa lui Marius Niculae, FSV Mainz. Bremen s-a impus, cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Vranjes (’56) si Diego (’90+2). Marius Niculae a fost rezerva la oaspeti si a intrat pe teren in minutul 71, in locul lui Ruman. Werder Bremen se mentine la trei puncte in spatele liderei Schalke si dupa aceasta etapa, in timp ce Mainz a coborât pe locul al 13-lea.

Duminica s-a mai jucat meciul Bayer Leverkusen – Borussia Monchengladbach, câstigat de gazde, cu 1-0, prin golul lui Voronin, din minutul 90. Bayer a urcat pe locul cinci, care asigura participarea in Cupa UEFA, in timp ce Borussia ramâne pe ultima pozitie in clasament.