8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSport„Nico“, cel mai slab de la Auxerre

„Nico“, cel mai slab de la Auxerre

Atacantul Daniel Niculae a fost considerat de cotidianul L’Equipe cel mai slab jucator al formatiei Auxerre in partida pe care aceasta a câstigat-o, cu scorul de 1-0, pe terenul formatiei Paris-SG, in etapa a 28-a a campionatului Frantei. „Nico“ a fost titular pe „Parc des Princes“ si a fost scos in minutul 74 de antrenorul Jean Fernandez, care l-a introdus pe senegalezul Issa Ba. L’Equipe i-a acordat lui Niculae nota 4 pentru evolutia sa. Unicul gol al partidei a fost marcat in minutul 41 de fundasul de 21 de ani Kaboul. Auxerre a urcat pe locul al zecelea dupa acest succes, in timp ce PSG este tot mai aproape de Ligue 2, ajungând pe pozitia a 19-a, penultima a clasamentului.

Lidera la zi in Ligue 1, Olympique Lyon, a remizat pe teren propriu cu Olympique Marseille, scor 1-1. Cehul Milan Baros, adus in aceasta iarna la gruparea de pe „Stade Gerland“, a deschis scorul in minutul 20, iar marseillezii au reusit sa smulga un punct datorita reusitei senegalezului Mamadou Niang, din minutul 87. In ciuda acestui semiesec, lyonezii pastreaza un avans consistent, de 13 puncte, fata de a doua clasata, Lens, care a remizat, tot pe teren propriu, scor 1-1, cu ultima clasata, Sedan.