28.4 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportDaniel Niculae, „dubla“ pentru Auxerre

Daniel Niculae, „dubla“ pentru Auxerre

Cu cele doua goluri marcate sâmbata, la Sedan, „Nico“ a ajuns la „cota“ trei in actuala editie a Ligue 1.

Daniel Niculae a facut, sâmbata seara, cel mai bun meci al lui de când s-a transferat la Auxerre. Atacantul român a marcat doua goluri in partida pe care echipa sa a terminat-o la egalitate, scor 2-2, pe terenul ultimei clasate, Sedan, in etapa a 25-a a campionatului Frantei.

Niculae a deschis scorul in minutul 15, când a fost servit ideal de Kahlenberg si l-a invins in doi timpi pe portarul gazdelor, Trevisan.

Auxerre si-a pastrat avantajul pe tabela numai patru minute, pentru ca fundasul lui Sedan, Romain Sartre, a reusit sa egaleze. Mai mult, in minutul 23, gazdele au trecut in avantaj, dupa ce atacantul camerunez Job a trimis cu capul mingea in plasa. In minutul 84, Auxerre a ratat o ocazie mare de gol, lovitura de cap a lui Kaboul fiind respinsa cu greu de portarul Trevisan. Goal-keeper-ul lui Sedan nu a mai putut face insa nimic la sutul cu dreptul expediat de Daniel Niculae in minutul 90+1, iar scorul final a fost 2-2. Internationalul român a primit pentru evolutia sa nota 6 din partea cotidianului L’Equipe, care l-a considerat cel mai bun jucator de la Auxerre.

Cu cele doua goluri marcate la Sedan, Niculae a ajuns la „cota“ trei in actuala editie a campionatului Frantei. Precedenta reusita a românului in Ligue 1 fusese consemnata in etapa a opta, in partida Auxerre – Nantes (1-0). Niculae si-a trecut in cont in acest sezon si patru reusite in Cupa UEFA, in sapte partide jucate. Dupa egalul obtinut la Sedan, Auxerre are 31 de puncte si ocupa locul al 13-lea in clasament.

Bratu a jucat 15 minute

Intr-un alt meci din cadrul etapei a 25-a, Valenciennes, echipa la care este legitimat Florin Bratu, a pierdut pe teren propriu, cu 1-0, in fata formatiei Nice, unicul gol al meciului de pe stadionul „Nungesser“ fiind marcat de Kone, in minutul 28, din penalti. Bratu a stat pe banca de rezerve pâna in minutul 75, când antrenorul Antoine Kombouare l-a introdus in locul mijlocasului Doumeng. Atacantul român a primit si un cartonas galben cu un minut inainte de fluierul final. Cu 28 de puncte, Valenciennes se situeaza pe pozitia a 16-a in clasament.

Ligue 1, etapa a 25-a

Rezultate: Lille – Lyon 1-2, Sedan – Auxerre 2-2, Troyes – Bordeaux 1-0, Valenciennes – Nice 0-1, Nancy – PSG 0-3, Saint Etienne – Rennes 1-3, Lorient – Toulouse 0-1, Sochaux – Le Mans 2-0. Partidele Monaco – Lens si Marseilles – Nantes s-au jucat aseara, dupa inchiderea editiei.

Clasament: 1. Lyon 57 de puncte; 2. Lens 43; 3. Lille 39; 4. Sochaux 39; 5. Toulouse 38; 6. Marseille 37; 7. Saint Etienne 36; 8. Rennes 36; 9. Bordeaux 36; 10. Le Mans 34; 11. Lorient 34; 12. Nancy 34; 13. Auxerre 31; 14. Monaco 29; 15. PSG 28; 16. Valenciennes 28; 17. Troyes 27; 18. Nice 26; 19. Nantes 21; 20. Sedan 19.