15.5 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportMauresmo, invinsa de Jankovic

Mauresmo, invinsa de Jankovic

Jucatoarea franceza Amelie Mauresmo a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Sydney, dotat cu premii in valoare de 600.000 de dolari. Mauresmo, favorita competitiei, a fost invinsa in doua seturi, cu scorul de 7-5, 6-0, de tânara jucatoare din Serbia Jelena Jankovic, numarul 12 mondial. Cele doua jucatoare se mai intâlnisera de patru ori, de fiecare data impunându-se frantuzoaica. Mauresmo a inceput destul de bine meciul, facând fata serviciului foarte bun al adversarei sale, si a pierdut la limita primul set. In cel de-al doilea a fost insa de nerecunoscut, stârnind ingrijorarea mass-media franceze cu mai putin de o saptamâna inaintea startului Openului Australiei, primul de Mare Slem al anului, unde Amelie este detinatoarea titlului.

In penultimul act la Sydney, Jelena Jankovic va juca impotriva invingatoarei din partida care le va opune pe compatrioata sa Ana Iovanovic si pe Nicole Vaidisova, din Cehia. In cealalta semifinala se vor afla fata in fata belgianca Kim Clijsters, care a trecut de israelianca Shahar Peer cu 6-2, 6-1, si chinezoaica Na Li, invingatoare cu 7-5, 6-1, in fata Katerinei Srebotnik, din Slovenia.