14.4 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportEchipa lui Niculae a fost eliminata

Echipa lui Niculae a fost eliminata

AJ Auxerre, echipa la care evolueaza si atacantul român Daniel Niculae, a parasit, miercuri seara, Cupa Ligii Frantei, in faza optimilor, dupa ce a fost invinsa pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de Bordeaux. Unicul gol al meciului disputat pe stadionul „L’abbé-Deschamps“ a fost marcat in minutul 22 de atacantul Jean-Claude Darcheville. Niculae a fost rezerva la gazde si a fost introdus de antrenorul Jean Fernandez la inceputul reprizei a doua, in locul senegalezului Issa Ba. Campioana Olympique Lyon a invins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe Paris Saint Germain si a obtinut calificarea in sferturile de finala, prin doua goluri marcate in finalul meciului. Parizienii au deschis scorul in minutul 56, când Paulo Cesar a tranformat un penalti, iar atacantul Sylvain Wiltord, capitanul lyonezilor miercuri, in absenta lui Juninho, a marcat de doua ori in minutele 88 si 90. Tot miercuri s-a mai disputat si partida dintre Saint Etienne si Olympique Marseille, incheiata cu victoria gazdelor cu scorul de 4-1 (Diawara ’31, Hautcoeur ’45, Gomis ’50, Bilos ’73-penalti / Pagis ’55 pen). Aceasta este a doua infrângere consecutiva cu 4-1 suferita de elevii lui Albert Emon, care duminica pierdusera cu acelasi scor in campionat in fata lui Lyon.

Rezultatele din Cupa Ligii Frantei

Rezultatele din optimile Cupei Ligii Frantei: miercuri: Lyon – PSG 2-1, Saint Etienne – Olympique Marseille 4-1, Auxerre – Bordeaux 0-1; marti: Reims (D2) – Monaco 4-3, dupa 11 metri; Lille – Rennes 0-2, dupa prelungiri; Le Mans – Lens 3-1; Nancy – Toulouse 2-1; Sochaux – Dijon (D2) 5-0

Meciurile din sferturi: Nancy – Lyon, Le Mans – Sochaux, Rennes – Reims, Saint Etienne – Bordeaux.