21.7 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSevilla a surclasat pe Levante

Sevilla a surclasat pe Levante

La numai câteva zile dupa ce a câstigat Supercupa Europei in fata Barcelonei (3-0), FC Sevilla a reusit sa obtina, marti seara, o noua victorie categorica, 4-0 pe teren propriu cu Levante, in prima etapa a campionatului Spaniei.

Cei 45.000 de spectatori de pe „Ramon Sanchez-Pizjuan“ au asteptat numai opt minute pentru a vedea primul gol al favoritilor, inscris de atacantul Frederic Kanoute. In minutul 27, celalalt atacant al gazdelor, Kepa, a inscris pentru 2-0, in urma unei incursiuni a brazilianului Daniel Alves. Sevilla a inceput in forta si repriza a doua, iar in minutul 50 Kepa a realizat „dubla“, fructificând o noua pasa a lui Daniel Alves. Acelasi Kepa a inchis tabela cu doua minute inainte de final, devenind eroul meciului.

In urmatoarea etapa, a doua, programata pe 10 septembrie, Sevilla se va deplasa la San Sebastian, pentru meciul cu Real Sociedad, in timp ce Levante va primi, pe teren propriu, replica formatiei Real Madrid.