14.4 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBayern, tinuta in sah de Nürnberg

Bayern, tinuta in sah de Nürnberg

Bayern München a fost tinuta in sah, sâmbata, pe teren propriu, de FC Nürnberg, partida dintre cele doua echipe bavareze, din etapa a treia a Bundesligii, incheindu-se la egalitate, scor 0-0. Bayern a fost superioara din punct de vedere fizic si al calitatii jocului, dar nu si pe tabela, nici unul dintre cei patru atacanti care au intrat pe teren, Makaay, Podolski (din minutul 57), Santa Cruz si Pizzaro (din minutul 79), nereusind sa-l invinga pe portarul oaspetilor, Schafer.

Presa germana a scris dupa meci ca la Bayern cele mai mari probleme sunt la mijlocul terenului, unde se simte absenta lui Michael Ballack, plecat la Chelsea. Formatia pregatita de Felix Magath are sapte puncte dupa trei meciuri si ocupa locul al doilea in clasament, la egalitate cu lidera FC Nürnberg, dar cu un golaveraj inferior.

Victorii pentru români

Tot sâmbata, Energie Cottbus, echipa la care sunt legitimati românii Vlad Munteanu si Sergiu Radu, a reusit sa invinga in deplasare, cu scorul de 1-0, formatia VfL Bochum, prin golul marcat de brazilianul Da Silva, in minutul 85. Atât Munteanu, cât si Radu au fost titulari la oaspeti si au fost inlocuiti in minutul 69, respectiv 90. Cu patru puncte acumulate dupa trei runde, Cottbus ocupa locul zece in clasament. Tot o victorie in deplasare a obtinut si echipa la care evolueaza Laurentiu Reghecampf, Allemania Aachen, invingatoare cu 3-0 la Hanovra, prin golurile marcate de Schlaudraff (’13), Dum (’46) si Plasshenrich (’71). Reghecampf a fost rezerva la Aachen si a fost introdus pe teren in minutul 73, in locul lui Rosler. Allemania are trei puncte si se afla pe pozitia a 12-a.Bundesliga, etapa a 3-a

Rezultatele inregistrate in runda a treia a primei ligi germane: Schalke 04 – Werder Bremen 2-0, Bayern München – FC Nürnberg 0-0, Bochum – Energie Cottbus 0-1, Borussia M’Gladbach – Arminia Bielefeld 1-0, Hannover 96 – Aachen 0-3, Leverkusen – Wolfsburg 1-1, Stuttgart – Dortmund 1-3. Partidele Hamburg – Hertha Berlin si FSV Mainz 05 – Eintracht Frankfurt s-au jucat aseara, dupa inchiderea editiei.

Clasament: 1. FC Nürnberg 7 puncte; 2. Bayern München 7; 3. Schalke 04 7; 4. Borussia M’Gladbach 6; 5. Werder Bremen 6; 6. Hertha Berlin 4; 7. Leverkusen 4; 8. FSV Mainz 4; 9. Dortmund 4; 10. Energie Cottbus 4; 11. Wolfsburg 3; 12. Aachen 3; 13. Stuttgart 3; 14. Hamburg 2; 15. Eintracht Frankfurt 2; 16. Arminia Bielefeld 1; 17. Bochum 0; 18. Hannover 0.