19.2 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportArsenal a cazut pe locul 17

Arsenal a cazut pe locul 17

Arsenal Londra a plecat invinsa, sâmbata, de pe terenul formatiei Manchester City, gazdele impunându-se cu scorul de 1-0, in etapa a treia a campionatului Angliei. Unicul gol al meciului, disputat pe arena „The City of Manchester“, a fost marcat de mijlocasul Joey Barton. „Tunarii“ au ramas cu un singur punct, acumulat in prima runda (1-1 cu Aston Villa), si ocupa locul al 17-lea in clasament. Arsenal a jucat insa numai doua meciuri, partida din runda a doua, cu Wigan Athletic, fiind amânata.

Manchester United a obtinut a treia victorie consecutiva, impunându-se, cu scorul de 2-1, pe terenul formatiei Watford. Francezul Silvestre a deschis scorul in minutul 12, iar mijlocasul gazdelor, Francis, a restabilit egalitatea in minutul 34. Golul victoriei formatiei antrenate de Alex Ferguson a fost inscris de galezul Ryan Giggs, in minutul 52. Cu noua puncte din trei meciuri, Manchester ocupa primul loc in clasament.

Liverpool a obtinut prima victorie din actuala editie a Premier League, scor 2-1, pe teren propriu, cu West Ham United. Pe „Anfield Road“, oaspetii au marcat primii, in minutul 12, prin Zamora, dar „cormoranii“ au revenit in finalul primei reprize si au punctat de doua ori prin Agger (’42) si Crouch (’45). Elevii lui Rafael Benitez au patru puncte, un meci mai putin disputat si ocupa locul cinci in clasament.

Una dintre performerele etapei este Everton, care s-a impus pe terenul gruparii Tottenham, cu 2-0, in ciuda faptului ca a evoluat cu un jucator mai putin pe teren din minutul 33, dupa eliminarea lui Kilbane. Golurile „alb-albastrilor“ au fost marcate de Davenport (’53, autogol) si Johnson (’66). Everton are noua puncte si ocupa locul al doilea in clasament.

Premier League, etapa a 3-a

Rezultatele inregistrate in runda a 3-a a primei ligi engleze: Liverpool – West Ham Utd. 2-1, Charlton – Bolton 2-0, Fulham – Sheffield United 1-0, Tottenham – Everton 0-2, Watford – Manchester Utd. 1-2, Wigan – Reading 1-0, Manchester City – Arsenal 1-0. Partidele Middlesbrough – Portsmouth si Aston Villa – Newcastle s-au jucat aseara, dupa inchiderea editiei, in timp ce meciul Blackburn – Chelsea se disputa astazi.

Clasament: 1. Manchester Utd. 9 puncte; 2. Everton 7; 3. Fulham 6; 4. Portsmouth 4; 5. West Ham Utd. 4; 6. Aston Villa 4; 7. Liverpool 4; 8. Manchester City 4; 9. Chelsea 3; 10. Newcastle Utd. 3; 11. Middlesbrough 3; 12. Wigan 3; 13. Reading 3; 14. Bolton Wand. 3; 15. Tottenham 3; 16. Charlton 3; 17. Arsenal 1; 18. Watford 1; 19. Sheffield United 1; 20. Blackburn 0.