Stadion: „Ashim Ferhatovic“, Sarajevo, spectatori: 8.000.

FK Sarajevo: Alaim – Muharemovic, Zukic, Trivuvovic, Mackic – Ihtijarevic (’84, Hadzic), Duro (’80, Hasancic), Maksumic, Saraba – Repuh (’46, Bucan), Obuca. Antrenor: Husref Musemic.

Rapid: Coman – M. Constantin, Maftei, Sapunaru (’34, I. Rada) – Badoi, N. Grigore (’84, V. Negru), R. Stancu, I. Stancu – Buga, N. Constantin, Griffiths (’52, Zicu).

Cartonase galbene: Duro / Griffiths, M. Constantin.

Cartonas rosu: M. Constantin ’63.

A arbitrat: Duarte Nuno Pereira Gomes (Portugalia).

Rapid Bucuresti a pierdut, joi seara, cu scorul de 1-0, partida disputata in deplasare cu FK Sarajevo, in prima mansa a turului al doilea preliminar al Cupei UEFA. Golul gazdelor a fost marcat de Emir Obuca, in cel de-al treilea minut de prelungiri al partidei.

Giulestenii au avut o evolutie neconvingatoare, fiind lenti la constructie si ineficienti la finalizare. Dupa un prim sfert de ora fara faze de poarta, bosniacii au avut prima ocazie in minutul 16, când Repuh a ratat intâlnirea cu mingea centrata de Mackic. La scurt timp, Buga a esuat in incercarea de a-l dribla pe portarul Alaim, iar in minutul 24, Zukic a sutat de la 16 metri, iar mingea, deviata de un fundas al Rapidului, a trecut putin peste poarta. Formatia din Sarajevo a ratat cea mai mare ocazie a primei parti in minutul 33, când Repuh a scapat singur cu portarul Coman, dar goal-keeper-ul giulestean l-a blocat excelent pe jucatorul gazdelor. Rapid a fost periculoasa in minutul 45, la o lovitura libera executata de Badoi, mingea respinsa de portarul Alaim fiind reluata pe lânga poarta de Buga.

Dupa pauza, Rapid a parut ca incearca sa pastreze rezultatul de egalitate inregistrat pe tabela, fiind constrânsa sa se apere si din cauza eliminarii lui Marius Constantin din minutul 63, care a vazut „rosu“ pentru doua faulturi comise la centrul terenului. In schimb, gazdele au insistat mai mult in ofensiva si au fost pentru prima data periculoase in minutul 60, când Coman a respins sutul lui Alain. Dupa câteva incercari nereusite ale bosniacilor de a finaliza, mijlocasul Samir Duro a avut o sansa buna de gol in minutul 76, dar a ratat din sase metri. Trei minute mai târziu, Ianis Zicu, introdus in locul lui Griffiths, a fost aproape sa inscrie, dar portarul Alaim a respins mingea reluata de el pe spate de la sapte – opt metri. A rezultat o lovitura de colt, la care Nicolae Grigore a trimis cu capul pe lânga poarta. In minutul 90+3, FK Sarajevo a reusit sa inscrie: portarul Coman a abordat gresit o centrare, Hadzic a recentrat, iar atacantul Obuca a trimis in plasa. Rapid s-a aruncat in atac in incercarea disperata de a egala, iar in minutul 90+4, fundasul Maftei a plonjat, dar nu a ajuns la o minge centrata de un coechipier. Meciul retur este programat sa se dispute pe 24 august la Bucuresti.

Cupa UEFA, turul al 2-lea preliminar

Rezultatele inregistrate in prima mansa a turului al doilea preliminar al Cupei UEFA: SV Ried (Austria) – FC Sion (Elvetia) 0-0, FC Basel (Elvetia) – FC Vaduz (Liechtenstein) 1-0, Gretna (Scotia) – Derry City (Irlanda) 1-5, OB Odense (Danemarca) – Llanelli (Tara Galilor) 1-0, FK Suduva (Lituania) – FC Bruges (Belgia) 0-2, Molde FK (Norvegia) – Skonto Riga (Letonia) 0-0, Karvan (Azerbaijan) – Slavia Praga (Cehia) 0-2, SK Tirana (Albania) – Kayserispor (Turcia) 0-2, TSKA Sofia (Bulgaria) – Hajduk Kula (Serbia) 0-0, Hertha Berlin (Germania) – FC Tbilissi (Georgia) 1-0, Apoel Nicosia (Cipru) – Trabzonspor (Turcia) 1-1, FK Sarajevo (Bosnia) – Rapid Bucuresti (România) 1-0, Hapoel Tel-Aviv (Israel) – NK Domzale (Slovenia) 1-2, FC Flora Tallinn (Estonia) – Bröndby IF (Danemarca) 0-0, Omonia Nicosia (Cipru) – Litex Lovech (Bulgaria) 0-0, Fehervar (Ungaria) – Grasshopper Zürich (Elvetia) 1-1, SK Roselare (Belgia) – Ethnikos Akhnas (Cipru) 2-1, Partizan Belgrad (Serbia) – NK Maribor (Slovenia) 2-1, Rubin Kazan (Rusia) – FC Bate Borisov (Belarus) 3-0, Randers Freja FC (Danemarca) – FBK Kaunas (Lituania) 3-1, FC Twente (Olanda) – FC Levadia Tallinn (Estonia) 1-1, SV Mattersburg (Austria) – Wisla Cracovie (Polonia) 1-1, Dinamo Bucuresti (România) – Beitar Ierusalem (Israel) 1-0, Ventspils (Letonia) – Newcastle United (Anglia) 0-1, Start Kristiansand (Norvegia) – Drogheda United (Irlanda) 1-0, Bnei Yehuda (Israel) – Lokomotiv Sofia (Bulgaria) 0-2, Artmedia Bratislava (Slovacia) – Dinamo Minsk (Belarus) 2-1, SK Brann Bergen (Norvegia) – Atvidaberg SFF (Suedia) 3-3, FC Zimbru Chisinau (Moldova) – FC Metalurg Zaporojie (Ucraina) 0-0, Chernomorets Odessa (Ucraina) – Wisla Plock (Polonia) 0-0, Young Boys Berna (Elvetia) – Marseille (Franta) 3-3, OFK Belgrad (Serbia) – Auxerre (Franta) 1-0.