29 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportMeci palpitant la Craiova

Meci palpitant la Craiova

Energoconstructia Craiova a terminat la egalitate, scor 4-4, meciul cu ACS Odorheiul Secuiesc, una dintre pretendentele la titlu in acest sezon. Partida a avut loc in Sala Sporturilor din Craiova si a fost palpitanta, pentru olteni marcând Chiliman (2) si Pantelimon (2). Craiovenii au deschis scorul si au ramas in avantaj pâna la pauza. Apoi, oaspetii au egalat, dupa care au trecut la cârma partidei conducând cu 2-1. Pâna la final am asistat la dese rasturnari de scor, dar si la un duel al galeriilor care a depasit de multe ori limitele fair-play-ului. Spre finalul partidei echipa din Odorhei a condus cu 4-3, insa a fost egalata. Ardelenii au fortat in ultimele trei minute, preferând sa joace cu cinci jucatori de câmp, dar fara portar, iar in ultimele secunde au vrut sa paraseasca terenul de joc pe motiv ca sunt furati de arbitrul cronometror. In cele din urma, cele doua combatante a trebuit sa se multumeasca cu remiza, care avantajeaza echipa din Banie. „Mai avem nevoie de o victorie pentru a ne indeplini obiectivul, clasarea pe locul trei. Ma bucur insa de modul in care echipa s-a exprimat in teren, demonstrând ca poate juca de la egal la egal cu formatii puternice, asa cum sunt cele din Deva si Odorhei“, a declarat dupa meci antrenorul Valentin Nistoran (foto). Acesta a inceput partida cu Rizan – Pantelimon, Florescu, Chivu, Chiliman. Au mai jucat: Mihalache, Cioboiu, Mirea, Bugala si B. Nicolae. Dupa meciul de la Craiova, ACS Odorheiul Secuiesc a pierdut primul loc, ocupat in prezent de CIP Deva. In celelalte doua meciuri ale etapei a sasea s-au consemnat rezultatele: Municipal Constanta – CIP Deva 1-3 si Muhlbach Sebes – Silvanus Resita 6-2. Etapa viitoare, Energoconstructia Craiova va evolua in deplasare, in compania formatiei CIP Deva.