10.3 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportJuventus este urmarita de „diavoli“

Juventus este urmarita de „diavoli“

In partea a doua a campionatului primei ligi italiene, Juventus Torino avea la un moment dat un avans de 12 puncte fata de urmatoarea clasata si se parea ca va câstiga la pas campionatul.

„Batrâna doamna“ a pierdut insa in ultima vreme tot mai mult teren si, in prezent, o mai despart doar trei puncte de AC Milan.

Sâmbata, in etapa a 35-a, Juventus a remizat pe „Delle Alpi“ cu Lazio Roma, scor 1-1 (Trezeguet ’86 / Rocchi ’29). Fabio Capello l-a utilizat inca din primul minut pe Adrian Mutu, insa l-a schimbat la pauza cu Alessandro Del Piero.

Profitând de semiesecul lui Juve, AC Milan a câstigat disputa din deplasare cu Messina, cu 3-1 (Sculli ‘6 / Jankulovski ’33, Gattuso ’44, Gilardino ’90). In caz de egalitate de puncte la finalul campionatului, AC Milan are, fata de Juventus, avantajul meciurilor directe, trupa lui Ancelotti câstigând la Milano, cu 3-1, si remizând pe „Delle Alpi“, 0-0.

Echipa la care evolueaza portarul român Bogdan Lobont, Fiorentina, a invins acasa pe Empoli, cu 2-1 (Pasqual ’43, Jimenez ’59 / Rigano ’66). Bogdan Lobont a fost integralist in acest meci. Si Cristi Chivu a evoluat pe toata durata partidei pe care formatia sa, AS Roma, a incheiat-o la egalitate acasa, cu Sampdoria, scor 0-0. In meciul Livorno – Palermo, scor 3-1 (C. Lucarelli ‘4-penalti, ’41, ’51 / Tedesco ’90+2), Paul Codrea a evoluat in echipa oaspete pâna in minutul 62, când a fost schimbat cu Santana. Codrea l-a faultat in careu pe Palladino, in minutul 3, provocând astfel penaltiul in urma caruia Livorno a marcat primul gol.

Celelalte rezultate inregistrate in runda a 35-a a primei ligi italiene: Ascoli – Cagliari 2-2 (Ferrante ’18, Domizzi ’73 / Suazo ’53, ’64), Internazionale Milano – Reggina 4-0 (Cruz ’16-penalti, ’90+2, Martins ’23, Cesar ’28), Lecce – Treviso 1-1 (Vucinici ‘5 / Reginaldo ’83), Parma – Siena 1-1 (Morfeo ’64 / Guzman ’23), Udinese – Chievo 1-1 (Di Natale ’77 / Pellissier ’89-penalti).