18.3 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportStatistica, favorabila milanezilor

Statistica, favorabila milanezilor

Formatia franceza Olympique Lyon, care in ultimele trei editii ale Ligii Campionilor s-a oprit in faza sferturilor de finala, pare mai hotarâta ca niciodata sa treaca de aceasta „bariera“, chiar daca rezultatul inregistrat in tur cu AC Milan, pe teren propriu, 0-0, nu o ajuta foarte mult. Anul trecut, lyonezii remizau in returul sferturilor la Eindhoven, 1-1, un rezultat care nu a fost insa suficient pentru calificare. Formatia pregatita de Gerrard Houllier s-ar multumi de data aceasta cu un rezultat similar pe „San Siro“, insa Milan nu este PSV, ci o grupare careia nu i-a mai ramas decât un singur obiectiv de atins in acest sezon, trofeul Ligii Campionilor. Si statistica este favorabila „rossonerilor“, ei inregistrând sase victorii si doua remize in cele opt meciuri disputate in Italia cu echipe franceze. In actuala editie, Milan a marcat de zece ori in cele patru meciuri de pe „San Siro“, iar incepând din faza grupelor sezonului 2003/2004, formatia antrenata de Carlo Ancelotti a „colectionat“ 11 victorii din 12 meciuri disputate, numai PSV Eindhoven reusind in toamna anului 2005 sa „smulga“ un 0-0 „diavolilor“.

In meciul de marti, la Lyon nu va putea evolua mijlocasul portughez Tiago, suspendat, dupa ce a primit un galben in ultimul minut al meciului tur, iar colegul sau din linia mediana, Mahmadou Diarra, ar putea rata prima mansa a semifinalelor in cazul in care va fi avertizat pe „San Siro“. Milan nu are nici o problema din acest punct de vedere.