12 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBölöni si Keseru, in sferturile Cupei Frantei

Bölöni si Keseru, in sferturile Cupei Frantei

Rennes, echipa antrenata de românul Ladislau Bölöni, s-a calificat marti seara in sferturile de finala ale Cupei Frantei, dupa ce a invins, in deplasare, cu scorul de 4-1, formatia din liga a cincea Colmar, in optimile de finala, disputate intr-o singura mansa. Protagonistul partidei a fost atacantul nigerian John Utaka, autor al celor patru goluri ale bretonilor. Africanul a marcat in minutele 3, 66, 68 si 71, in timp ce pentru Colmar a punctat Bader (’45). Utaka nu se afla la prima isprava de acest gen, el reusind doua hat-trick-uri consecutive in Ligue 1, in etapele a 27-a si a 28-a. In sferturile de finala a ajuns si echipa la care este legitimat Claudiu Keseru, FC Nantes, dupa victoria cu 3-0 inregistrata pe teren propriu in fata formatiei din divizia a doua, Dijon. Pentru „canari“ au marcat Pierre (’42), Oliech (’85) si Quint (’90). Keseru nu a fost convocat pentru acest meci de antrenorul Serge Le Dizet. A treia echipa calificata marti, in antepenultimul act al Cupei Frantei, este Olympique Lyon, invingatoare acasa, cu 1-0, in fata celor de la Bastia, prin golul marcat de Juninho, in minutul 56. Saptamâna trecuta s-a disputat partida Lyon-la-Duchere (D4) – Paris Saint Germain (D1), incheiata cu victoria oaspetilor cu scorul de 3-0.

Celelalte meciuri din optimile de finala erau programate sa se dispute aseara, dupa urmatorul program: Marseille (D1) – Sochaux (D1), Vitre (D4) – Lille (D1), Calais (D4) – Brest (D2), Montpellier (D2) – Bordeaux (D1).