• Stadion „Municipal“, spectatori: 10.000.

• A marcat: Fl. Petre ’24, Niculescu ’87.

Pandurii: Pustinjakovic -Dragomir, Perisic, Scarlatache, Trofin – Sava, Vancea (’80, D. Radoi), Vranjkovic, Stefan (’67, Glisca) – Armel (’73, A. Popescu), Vintilescu.

Dinamo: C. Munteanu – Galamaz, Barcauan, Moti – Fl. Petre, Grigorie, Alexa, Florea (’90, R. Stefan) – Bratu (’65, Zicu), Niculescu (’88, Ropotan), Danciulescu.

Antrenor: Ion Marin.

• Cartonase galbene: Vranjkovic, Vintilescu / C. Munteanu, Danciulescu, Grigorie.

• Au arbitrat: I. Serea – T. Marchis, D. Burloiu.

Liderul Diviziei A, Dinamo, a inceput jocul de la Târgu Jiu batrâneste si a terminat prima repriza in genunchi. A mai contat o singura data, decisiv, la finalul jocului prin Niculescu, suficient cât sa plece la Bucuresti cu trei puncte.

La adapostul golului inscris de Petre, in urma singurului sut pe poarta al „câinilor rosii“, bucurestenii au facut pasul inapoi, acuzând grave probleme de pregatire fizica, dar si de rigoare tactica. Din pacate, oltenii nu au profitat de iuresul ofensiv de dupa gol, tratând cu superficialitate fazele de poarta. Claudiu Niculescu a fost cel mai periculos atacant al lui Ion Marin, din piciorul sau plecând cele mai fierbinti faze la poarta lui Pustinjakovic. Dupa un sut telefonat, Niculescu a incercat sa transforme o lovitura libera de la distanta, dar mingea a ocolit de putin poarta. Oltenii s-au apropiat de buturile lui Cristi Munteanu abia in minutul 20, când Sava a sutat mult pe lânga. Acelasi Niculescu a mai transmis un semnal de alarma in minutul 23 cu o executie spectaculoasa, din foarfeca, si a contribuit din plin la deschiderea scorului un minut mai târziu. Scapat la limita ofsaidului, acesta a trecut balonul pe lânga Pustinjakovic si Petre, oportunist, l-a impins nestingherit in plasa din sase metri. Pandurii s-a aruncat in atac, flancul drept, cu Sava si Dragomir, fiind responsabil cu aducerea baloanelor in careul advers. Cea mai mare ocazie a gazdelor s-a consumat in minutul 38, când Sava a pasat pe 16 metri lui Vancea, insa sutul acestuia a trecut pe lânga piciorul lui Vintilescu, aflat fara reactie, si pe lânga poarta. Cu cinci minute inainte de pauza, Armel, cel mai bun „pandur“, a centrat de pe dreapta, dar Stefan a reluat prea slab pentru a-l bate pe Cristi Munteanu, lucru valabil si pentru Sava, respectiv Dragomir, gorjenii intrând la cabine in dezavantaj.

Niculescu a facut diferenta

Aceleasi coordonate ale jocului s-au mentinut si la reluarea jocului, cu Dinamo aparând fragilul avantaj si Pandurii atacând fara orizont. Floretin Petre, Barcauan, Moti, jucatori de echipa nationala, au „bubuit“ toate mingile din careul propriu, pentru ca au avut norocul sa aiba in fata o echipa fara capacitate de exprimare.

Trofin a executat periculos o lovitura libera de pe dreapta, insa si de aceasta data Munteanu a pastrat rezultatul de pe tabela, cu un reflex extraordinar. Hizo a mizat in continuare pe atac, trimitându-i in teren pe Glisca si A. Popescu, dar fara efect in evolutia gazdelor. Ex-dinamovistul Scarlatache putea da lovitura cu cinci minute inainte de final, dar sutul sau, de la 30 de metri, a fost „deturnat“ de Munteanu. Ultimul cuvânt l-a avut Niculescu, care, cu o executie foarte buna de la 16 metri, a pecetluit rezultatul final. cel mai bun „câine“ de la Târgu Jiu a profitat de plasamentul prost al lui Pustinajkovic si a trimis spectatorii acasa cu trei minute mai devreme. Pe „Municipal“ a prin glas galeria „câinilor rosii“, care a sarbatorit primul succes al echipei in retur, in timp ce Pandurii este nevoita sa asteapte inca o etapa.

Divizia A, etapa a 17-a

• Rezultate: ieri: Otelul Galati – Poli Iasi 0-0, Padurii – Dinamo 0-2, FC Vaslui – Gloria Bistrita 2-0, Sportul – Farul 3-1. Partida Poli Timisoara – FCM Bacau s-a disputat dupa inchiderea editiei. Astazi: FC Arges – Rapid (ora 15.30, National TV), Jiul Petrosani – CFR Cluj (ora 15.30, Telesport), FC National – Steaua (ora 20.30, TVR 1).