28.2 C
marți, 11 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportCraiovenii au obtinut opt medalii

Craiovenii au obtinut opt medalii

Pentru atletii din Banie, Campionatele Nationale de sala rezervate juniorilor II, competitie care a avut loc in week-end, in orasul Bacau, au reprezentat inca un prilej sa-si confirme valoarea. Tinerii sportivi craioveni de la CSM si LPS „Petrache Triscu“ au cucerit opt medalii, trei de aur, trei de argint si doua de bronz, performera fiind Cristina Sandu, cu doua clasari pe primul loc, la saritura in lungime (6,22 metri) si 60 metri garduri (8,54 secunde). Cea de-a treia medalie de aur a fost obtinuta de Florina Pierdevara, la 800 metri, unde a fost inregistrata cu timpul de doua minute si 18 secunde, aceasta reusind si un loc doi la 1.500 metri (4:41). Pierdevara a dominat prima proba, insa la 1.500 i-a fost mai greu, pentru ca a avut ca adversare doua sportive din lotul national de semifond, câstigatoarea renuntând sa alerge la Crosul Balcanic de la Craiova pentru a participa la competitia de la Bacau.

Doua medalii a obtinut si Alexandru Ghinea, argint la 3.000 metri (8:52) si bronz la 1.500 metri (4:07). Sportivul oltean, component al lotului national de semifond, s-a declarat multumit de rezultate, insa a afirmat ca putea reusi mai mult in proba de 1.500 metri, daca ar fi fost repartizat in serie cu favoritii. Surpriza a constituit-o argintul obtinut de stafeta feminina de 4×2 tururi de la LPS, formata din Cristina Tora, Adina Lisandru, Andreea Stroe si Oana Casmir. Ultima medalie de bronz a fost adusa de Andreea Lazarciuc, la saritura in inaltime, cu o reusita de 1,65 metri.