10.1 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBarcelona s-a inclinat la Pamplona

Barcelona s-a inclinat la Pamplona

FC Barcelona, lidera campionatului Spaniei, a pierdut duminica seara, cu scorul de 2-1, partida disputata in deplasare, pe terenul formatiei Osasuna Pamplona, in etapa a 27-a a Primerei Division. Gazdele au deschis scorul in minutul 19, prin Valdo, si si-au majorat avantajul in minutul 59, când a marcat Punal, din penalti. Golul Barcelonei a fost inscris de suedezul Henrik Larsson, in minutul 71, dupa o pasa excelenta a lui Ronaldinho. Edmilson (’57) si Motta (’90+3) de la catalani au fost eliminati.

Getafe a câstigat la Zaragoza

Echipa la care evolueaza si jucatorii români Cosmin Contra si Gheorghe Craioveanu, Getafe, a reusit sa câstige, cu scorul de 2-1, pe terenul formatiei Zaragoza. Gazdele au deschis scorul in minutul 37, prin Diego Milito, Getafe egalând doua minute mai târziu, prin Paunovic. Golul victoriei oaspetilor a fost marcat de acelasi Paunovic, in minutul 60. Contra a fost titular la Getafe si a ramas pe teren 90 de minute, iar Craioveanu a stat pe banca de rezerve.

Rezultatele complete inregistrate in etapa a 27-a a campionatului Spaniei: Betis – Malaga 1-1, Zaragoza – Getafe 1-2, Bilbao – Cadiz 1-0, Alaves – FC Sevilla 2-1, Mallorca – Villarreal 1-1, Atletico Madrid – Santander 2-1, Osasuna – Barcelona 2-1, Valencia – Real Madrid 0-0, Espanyol – Celta Vigo 2-0, Deportivo – Sociedad 0-1.

Clasament: 1. Barcelona 61 de puncte, 2. Valencia 52, 3. Real Madrid 52, 4. Osasuna 49, 5. Celta 45, 6. Sevilla 44, 7. Villarreal 43, 8. Atletico Madrid 41, 9. Deportivo 40, 10. Getafe 37, 11. Zaragoza 36, 12. Espanyol 30, 13. Racing 29, 14. Sociedad 28, 15. Mallorca 27, 16. Bilbao 26, 17. Alaves 26, 18. Betis 26, 19. Cadiz 25, 20. Malaga 22.