Farul: Curca – Farmache, Barbu, Schiopu, Pascovici – Lungu, Voiculet (’80, Todoran), Florea, Gurita, Senin (’86, Pacuraru) – L. Mihai (’89, T. Moldovan). Antrenor: Momcilo Vukotic.

Pandurii: Pustinjakovic – Dragomir (’56, Vancea), Amzucu, Perisic, Scarlatache, Cristea – Sava, Vranjkovic (’75, Vintilescu), Keca – Armel, A. Popescu (’26, I. Stefan). Antrenor: Viorel Hizo.

• Cartonase galbene: Pascovici, Lungu, Voiculet, Florea / Cristea, Vranjkovic.

• Au arbitrat: S. Coltescu – F. Buzarnescu, D. Iliescu.

Pandurii Târgu Jiu nu a reusit sa profite de slabiciunile Farului si a pierdut la limita la Constanta, in prima etapa a returului.

Desi anuntase ca nu merge la plimbare pe Litoral, antrenorul Viorel Hizo a trebuit sa se recunoasca invins la Constanta in fata unei echipe, Farul, care nu l-a surprins cu nimic pe „Dulau“. Daca Vukotic a fost previzibil la debutul in divizia A, nu acelasi lucru se poate spune despre „panduri“, care
s-au intrecut in gafe. Practic, toate ocaziile Farului au plecat din piciorul fundasilor lui Hizo, orbiti parca de lumina reflectoarelor Diviziei A.

Amzucu a fost campionul erorilor, urmat indeaproape de Dragomir, Perisic si Scarlatache. Abia se asezasera pe scaune cei 2.000 de spectatori ca au si fost nevoiti sa se ridice, nu sa protesteze impotriva antifotbalului de pe gazon, ci pentru a saluta reusita lui Liviu Mihai, din minutul 4. Amzucu l-a ochit cu o minge pe Lungu in preajma careului sau, constanteanul i-a pasat involuntar, pe culoar, lui Liviu Mihai, care l-a executat pe Pustinjakovic la coltul lung.

Deruta din apararea oaspetilor a fost speculata de fiecare data prompt de Farul, dar fara alte urmari pe tabela de marcaj. In minutul 7, Senin a sutat din unghi peste poata, iar câteva minute mai târziu, Pascovici s-a plimbat cu mingea la picior pe bulevardul Dragomir, a centrat in careu si acelasi Senin a trimis din plonjon pe lânga buturile oltenilor.

Abia in minutul 22 Pandurii a contat in fata lui Curca, insa A. Popescu nu a ajuns la o minge centrata de Dragomir. Dupa mai multe preluari gresite ale debutantului A. Popescu, rabdarea „Dulaului“ s-a terminat, ex-motreanul fiind inlocuit de Iulian Stefan.

Cea mai mare ocazie de egalare s-a consemnat in minutul 29 si a plecat din piciorul nou intratului. Sava a sprintat pe partea dreapta, a centrat in fata portii, iar Armel, din sase metri, nu a nimerit cadrul portii. Gazdele au mai avut emotii in minutul 35, când Stefan si Cristea au fost imprecisi din careul mic al constantenilor.

Hizo a fortat timid egalarea

Dupa pauza, Pandurii si-a dorit mai mult sa inscrie, a dominat, dar nu s-a apropiat prea periculos de poarta Farului. Gazdele, multumite cu avantajul minim, au stat in jumatatea proprie si au blocat toate actiunile gorjenilor departe de careul propriu, lasându-l pe Liviu Mihai sa speculeze eventualele erori ale adversarilor.

Si acestea nu s-au lasat prea mult asteptate. Mai intâi, Pustinjakovic a iesit sub o centrare care nu trebuia sa-i puna probleme, a respins gresit pâna la Liviu Mihai, dar Stefan s-a interpus in drumul balonului spre gol. Peste câteva momente, Amzucu l-a servit ideal pe Senin, constanteanul a scapat singur spre poarta, sutul sau slab fiind parat fara probleme de Pustinjakovic.

Intrarea lui Vintilescu, in ultimul sfert de ora, nu a imbunatatit cu nimic lucrurile in atacul fara vlaga al oltenilor, servantul Sava ascunzându-se dupa tusa din dreapta. O lovitura libera executata de Stefan, in minutul 81, a dus mingea in careul gazdelor si Perisic si-a probat limitele tehnice, „barbierind“ balonul care s-a oprit cuminte in bratele lui Curca.

Minutele de prelungire au apartinut Farului, mai inteligenta in joc, fluierul de final al lui Coltescu consfintind prima infrângere din retur pentru Pandurii.

Divizia A

• Programul etapei a 16-a: vineri: Farul – Pandurii 1-0; ieri: Poli Iasi – Poli Timisoara 0-1, CFR Cluj – Sportul 0-0. Partida Dinamo – Otelul s-a disputat dupa inchiderea editiei. Astazi: Gloria Bistrita – Jiul Petrosani (ora 14.00, Telesport), FCM Bacau – FC National (ora 15.30, National TV), Rapid – FC Vaslui (ora 18.30, National TV), Steaua – FC Arges (ora 20.30, TVR 1).