21.2 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSteaua s-a calificat in semifinale

Steaua s-a calificat in semifinale

Echipa masculina de handbal Steaua Bucuresti a izbutit sâmbata seara sa se califice dupa 16 ani in semifinalele unei cupe europene, Challenge Cup. Elevii lui Vasile Stinga au reusit sa elimine puternica formatie macedoneana HC Vardar PRO Skopje, pe care au invins-o in returul de la Bucuresti cu scorul de 34-29 (14-13), dupa ce in mansa tur a sferturilor fusesera depasiti cu 35-31.

Meciul din Sala Polivalenta „Ioan Kunst-Ghermanescu“ a fost extrem de disputat, iar finalul de infarct. In ultimul minut al primei reprize, valorosul centru rus Vasiuk l-a lovit in fata cu pumnul pe Viorel Mazilu si a primit cartonasul rosu. Stefan Birtalan jr. a transformat lovitura de la sapte metri, iar Steaua a intrat in avantaj de un gol la pauza. In partea secunda, cu zece minute inainte de final, scorul era egal, 24-24, dar Stinga a cerut un time-out in care a reusit sa-si capaciteze jucatorii. „Militarii“ s-au desprins la 31-26 si si-au pastrat diferenta de cinci goluri, calificatoare in semifinale, pâna la final, dovedind ca handbalul masculin românesc este pe drumul cel bun.