13.3 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportI-au executat in sase minute

I-au executat in sase minute

Pandurii au inscris de trei ori in poarta letonilor din Riga, Sava, Iulian Stefan si Armel trecându-si numele pe lista marcatorilor.

Pandurii Târgu Jiu a obtinut o victorie categorica in turneul din Cipru, invingându-i pe letonii de la FK Riga cu scorul de 3-1. Doar trei minute le-au trebuit gorjenilor sa deschida scorul si alte trei ca sa-l majoreze, de fiecare data servantul fiind acelasi, Adi Popescu, atacantul laudat de antrenorul Viorel Hizo. Popescu a centrat in minutul 3 pentru Sava care a inscris primul sau gol pentru Pandurii cu un sut puternic din preajma careului mic si citeva minute mai tirziu l-a pus in situatie de gol pe Stefan, ultimul lobând elegant peste portarul advers. Din pacate, Popete s-a accidentat destul de serios, fiind suspectat de o disjunctie la umar, diagnosticul final urmând sa fie pus dupa mai multe investigatii la Spitalul din Larnaca. In minutul 64 letonii au redus din diferenta prin Sakursc, insa gorjenii au refacut diferenta petabela de marcaj cu câteva minute inainte de fluierul final prin Armel. Antrenorul Viorel Hizo a trimis in teren urmatorul unsprezece: Pustinjakovic – Popete, Perisic, Scarlatache, Trofin – Sava, Vranjkovic, Keca, Stefan – A. Popescu, Vintilescu. Au mai intrat: Dragomir, Glisca, Vancea, Amzucu, Bogoi, Cristea, D. Radoi si Armel. „Ne bucura faptul ca inscriem si ne cream situatii de gol“, a spus ofiterul de presa Bogdan Tudor dupa al treilea succes din Cipru. Ultimul joc amical din stagiul cipriot are loc mâine, de la ora 15.30, cu Dinamo Kiev (Ucraina).