sâmbătă, 18 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOltencele au pierdut pozitia de lider

Oltencele au pierdut pozitia de lider

Echipa antrenorului Adrian Cotoranu a trebuit sa se recunoasca invinsa, dupa un joc presarat cu foarte multe greseli, in care a stralucit doar veterana Pusa Dina.

CS Universitatea Craiova a pierdut derbiul cu CSM Lugoj cu scorul 2-3 (-27, -22, 11, 13, -12), dupa un meci interzis cardiacilor, in care oaspetele au condus cu 2-0 la seturi, apoi craiovencele au revenit, insa in setul decisiv au clacat inexplicabil, cedând primul loc in Seria A2 Vest. Elevele antrenorului Adrian Cotoranu au inceput bine meciul, conducând la un moment dat in primul set cu 12-6. Profitând de multitudinea de greseli ale craiovencelor, banatencele au egalat (16-16), dupa care cele doua combatante au mers cap la cap. Oltencele n-au putut tine pasul cu adversarele si au cedat primul set (scor 27-29). La fel s-a intâmplat si in setul doi, când dupa un joc presarat cu servicii, preluari si atacuri gresite, jucatoarele din Banie „s-au predat“ (scor 22-25), spre nemultumirea asistentei si a presedintelui Ion Rinderiu, care a coborât din tribuna pentru a le certa pe sportive. Pe fondul relaxarii oaspetelor, craiovencele si-au revenit, reusind sa câstige clar seturile trei si patru (scor 25-11, respectiv 25-13). Trebuie remarcata insa si prestatia de exceptie a veteranei Pusa Dina, care, desi acuza dureri la spate, s-a echipat si a intrat pe teren, reusind sa-si mobilizeze coechipierele si sa puncteze aproape la fiecare atac. De altfel, antrenorul Cotoranu recunostea ca: „Fara Pusa Dina am fi pierdut cu 3-0“. Setul cinci a fost un fiasco pentru oltence, care au cedat fizic si psihic, la un moment dat fiind conduse cu 6-0. Avantajul luat de oaspete a fost decisiv, acestea reusind in cele din urma sa-si adjudece o victorie care le propulseaza pe locul intâi. CS Universitatea Craiova a trecut pe locul doi si are nevoie de victorie etapa viitoare, in meciul cu Dinamo Astaldi Bucuresti, pentru a ramâne in cartile promovarii.