27.5 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportBölöni, invins de Vieri

Bölöni, invins de Vieri

Rennes, echipa pregatita de tehnicianul român Ladislau Bölöni, a suferit sâmbata o noua infrângere in Ligue 1, a patra consecutiva, dupa ce a pierdut confruntarea de pe teren propriu cu AS Monaco, din cadrul etapei a 25-a. Gazdele au condus la pauza cu 1-0, gratie reusitei lui Makengo (’25), insa, in partea secunda, la rampa a iesit italianul Christian Vieri. Noua achizitie a monegascilor a reusit o „dubla“ (’55, ’67), iar Veigneau a punctat pentru 3-1, in ultimul minut de joc. In urma acestei infrângeri, Rennes a coborât doua locuri in clasament si ocupa pozitia 14-a, cu 32 de puncte. FC Nantes, formatie la care Claudiu Keseru nu a facut parte din lot, a fost invinsa cu 1-0, la Toulouse, unicul gol al meciului fiind marcat de fundasul Dominique Arribage, in minutul 58. Dupa 24 de jocuri, „canarii“ au adunat 30 de puncte, cu care ocupa locul 15 in campionatul francez.

Iata si celelalte rezultate ale etapei a 25-a: PSG – Saint-Etienne 2-2, Ajaccio – Auxerre 1-0, Nice – Lille 2-0, Sochaux – Le Mans 0-0, Lens – Strasbourg 2-1. Partidele Troyes – Marseille si Lyon – Bordeaux s-au disputat aseara. Meciul Metz – Nancy a fost amânat. In clasament, Olympique Lyon are 54 de puncte, din 23 de jocuri, fiind urmata de Bordeaux, 45 de puncte (24 de jocuri), si Auxerre, 42 de puncte.