13.4 C
luni, 6 mai, 2024
Știri de ultima orăSportClijsters si Mauresmo, semifinaliste

Clijsters si Mauresmo, semifinaliste

Belgianca Kim Clijsters, a doua favorita a turneului Australian Open, si frantuzoaica Amelie Mauresmo, cap de serie numarul 3, au obtinut ieri calificarea in semifinalele competitiei.

Clijsters a eliminat-o in sferturi pe elvetianca Martina Hingis, in fata careia s-a impus, in trei seturi, cu 6-3, 2-6, 6-4, dupa o ora si 42 de minute de joc. Pentru Hingis, acest meci a constituit un moment al adevarului, ea neavând pe parcursul turneului nici o adversara de calibru. Pe parcursul intâlnirii cu Clijsters, elvetianca a fost lenta, a gresit mult in momentele decisive si si-a aratat limitele dupa perioada de trei ani de inactivitate. Frantuzoaica Amelie Mauresmo a ajuns in penultimul act al primului turneu de Mare Slem al anului, dupa o victorie facila, cu 6-3, 6-0, in fata elvetiencei Patty Schnyder, a saptea pe lista capilor de serie. Ca si la precedenta partida, jucata cu ceha Vaidisova (6-1, 6-1), Mauresmo nu si-a lasat adversara sa-si gaseasca ritmul, practicând un joc agresiv. In semifinalele turneului Australian Open, Kim Clijsters (nr. 2) o va intâlni pe Amelie Mauresmo (nr. 3), iar Justine Henin-Hardenne (nr. 8) va juca in compania Mariei Sarapova (nr. 4).