12.6 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSport„Doctorul“ nu are rival

„Doctorul“ nu are rival

Pilotul italian Valentino Rossi (Yamaha) a cucerit duminica al saptelea titlu mondial din cariera (al cincilea consecutiv la MotoGP, dupa ce a fost campion la 125cc, in 1997, si 250cc, in 1999), in urma clasarii pe locul doi la Marele Premiu al Malaieziei, a 13-a etapa a Campionatului Mondial de Motociclism Viteza. Grand Prix-ul Malaieziei a fost cistigat de compatriotul lui Rossi, Loris Capirossi (Ducati), in timp ce locul trei a fost ocupat de spaniolul Carlos Checa (Ducati). Cu patru etape inainte de finalul CM, „Doctorul“ are 281 de puncte si un avans urias fata de urmatorii clasati, Max Biaggi (159) si Loris Capirossi (142). Dupa ce a obtinut al saptelea titlu mondial, Valentino Rossi a devenit al patrulea pilot din toate timpurile la MotoGP, dupa britanicul Mike Hailwood, italianul Giacomo Agostini si un alt britanic, John Surtees. In ceea ce priveste toate categoriile, Rossi este al treilea pilot din toate timpurile, dupa Agostini si spaniolul Angel Nieto.