12.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSport„Generalul“ face performanta

„Generalul“ face performanta

Al Ittihad Jeddah, echipa saudita antrenata de fostul selectioner al României, Anghel Iordanescu, s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor Asiei, dupa ce a invins pe teren propriu, cu scorul de 7-2, formatia chineza Shandong Luneng. La Shandong, atacantul român Ionel Danciulescu nu a evoluat, fiind accidentat. Meciul tur dintre cele doua formatii, disputat in urma cu o saptamina, s-a incheiat la egalitate, 1-1.

In partida de la Jeddah, oaspetii au deschis prin Li Xiaopeng (’16), dar elevii lui Iordanescu au reusit sa egaleze dupa doar trei minute, prin Osama Al Habri, marcind apoi alte doua goluri pina la finalul primei reprize, prin Tcheco si Ibrahim Sowed. Dupa pauza, tot chinezii au fost cei care au inscris primii, prin Cui Peng (’61), dar noua vedeta a lui Al Ittihad, Mohammed Kallon, a refacut diferenta de doua goluri, iar Redha Tukar, din penalti, si Manaf Abushgeer, care a reusit o dubla, au stabilit scorul final.

„Am jucat un fotbal modern si ne-am creat multe ocazii de a marca. Sint mindru de jucatorii mei, care au demonstrat ca au mentalitate de invingatori si vreau sa le multumesc pentru aceasta mare performanta, la fel ca si fanilor, care au fost mereu alaturi de noi“, a spus la conferinta de presa generalul Iordanescu.

Iata rezultatele complete inregistrate in sferturile de finala ale Ligii Campionilor Asiei: Al Ittihad (Arabia Saudita) – Shandong Luneng (China) 7-2 (in tur 1-1), Shenzhen Jianlibao (China) – Al Ahli (Arabia Saudita) 3-1 (in tur 1-2), Pas (Iran) – Al Ain (Emiratele Arabe Unite) 3-3 (in tur 1-1), Al Sadd (Qatar) – Busan I’Park (Coreea de Sud) 1-2 (in tur 0-3).

In semifinalele Ligii Campionilor Asiei, Al Ittihad va intilni formatia sud-coreeana Busan I’Park, in timp ce Shenzhen Jianlibao (China) va juca impotriva echipei Al Ain din Emiratele Arabe Unite. Prima mansa este programata pe 28 septembrie, iar returul pe 12 octombrie 2005.