10.6 C
Știri de ultima orăSport„Ciinii“ au umilit Bacaul

„Ciinii“ au umilit Bacaul

Dinamo a reusit duminica seara cea mai categorica victorie a acestui debut de campionat, umilind cu 6-0, in „Groapa“, pe FCM Bacau, in ultimul meci al etapei a 5-a. „Ciinii“ au marcat cite trei goluri pe repriza, in fata unei echipe moldave care a parut in excursie prin Capitala. Niculescu a deschis recitalul trupei lui Andone cu o dubla (’15, ’27), Moti stabilind scorul pauzei, cu o lovitura de cap, in urma unui corner (’45). In partea a doua, a fost rindul lui Zicu sa realizeze dubla (’64, ’68), tabela fiind inchisa de Vlad Munteanu, in minutul 84.

Dinamovistii aveau nevoie de o victorie de moral si au obtinut-o in fata bacauanilor, intr-un „antrenament“ cu public, dar adevarata fata a echipei se va vedea joi, cind „ciinii rosii“ vor intra in competitiile europene, in „Stefan cel Mare“ urmind sa soseasca Everton, pentru prima mansa din turul intii al Cupei UEFA.