10.6 C
Știri de ultima orăSportNimic despre fotbal

Nimic despre fotbal

Meciul Rapid – Poli Timisoara nu si-a respectat statutul de derbi al etapei, ambele echipe anulindu-se reciproc si incheind la egalitate, 0-0. Daca ne-au dat fotbal cu lingurita, jucatorii care au evoluat duminica seara pe „Giulesti“ si-au etalat in schimb calitatile de mardeiasi, pocnindu-se ori de cite ori au avut ocazia. Cu un minut inainte de pauza, Viorel Moldovan l-a luat cu fulgi cu tot pe Vasilache, iar jucatorul rapidist a aterizat in fata propriei banci de rezerve. Antrenorul secund al Rapidului, Marian Rada, s-a albit de furie si a sarit sa-l articuleze pe Moldovan, insa interventia prompta a arbitrilor a impiedicat ca incidentul sa ia amploare. Arbitrul Corpodean l-a trimis pe Rada in tribune, iar pe atacantul lui Poli l-a sanctionat cu cartonasul gaben, insa presedintele Rapidului, Dinu Gheorghe, nu a fost multumit de modul in care s-a incheiat incidentul si a declarat dupa meci ca „Moldovan imbatrineste urit“. Uitindu-se probabil la alt meci, antrenorul echipei Rapid, Razvan Lucescu, a spus la finalul intilnirii ca „a fost o partida peste nivelul Diviziei A“.

Disputa Steaua – Otelul Galati a fost la dispozitia elevilor lui Oleg Protasov, care au cistigat cu 4-0 prin golurile marcate de Paraschiv (‘9), N. Dica (’19), Iacob (’57) si Oprita (’75), refacindu-si astfel moralul dupa umilinta din Norvegia. Galatenii nu au avut nici o treaba cu acest meci, neluind nici macar un cartonas galben. Acest lucru spune totul despre ardoarea cu care au jucat elevii lui Aurel Sunda.