14.5 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMitu a debutat cu gol la Anderlecht

Mitu a debutat cu gol la Anderlecht

Mijlocasul român Marius Mitu a marcat un gol pentru echipa sa de club, Anderlecht Bruxelles, in partida pe care aceasta a cistigat-o simbata seara, pe teren propriu, cu scorul de 6-0 (3-0), in fata formatiei La Louviere, in cadrul primei etape a campionatului Belgiei. Dupa cum informeaza site-ul oficial al echipei din Bruxelles, Mitu a fost introdus pe teren in minutul 67 si a inscris ultimul gol al gazdelor, in minutul 84, sutind spectaculos la coltul lung, dupa o centrare a lui Vanden Borre. Acesta este primul gol inscris de Mitu pentru Anderlecht intr-un meci oficial, jucatorul român fiind achizitionat in aceasta vara de la formatia Lierse. Celelalte goluri ale vicecampioanei Belgiei din sezonul trecut au fost inscrise de Mpenza (‘9), Akin (’24 si ’65), Zetterberg (’45) si Goor (’59).

Iata si celelalte rezultate inregistrate in prima etapa a campionatului Belgiei: FC Bruges – Excelsior Mouscron 2-0, Standard Liege – Lierse SK 3-1, KAA La Gantoise – Zulte-Waregem 1-3, Beveren – FC Molenbeek 0-2, Lokeren – RC Genk 1-1, Westerlo – Cercle Bruges 2-0, Saint-Trond – KSV Roulers 1-0. Aseara s-a jucat meciul Charleroi – Beerschot Anvers.