20.6 C
Știri de ultima orăSportBuilding a cistigat pe „Combinat“

Building a cistigat pe „Combinat“

In ultimul amical inainte de cantonamentul montan, divizionara C Chimia Craiova a fost invinsa de colega de esalon Building Vinju Mare, formatie care a retrogradat sezonul trecut din B2. Dupa o prima repriza alba, oaspetii s-au impus cu 2-1, prin golurile marcate in prima jumatate a partii secunde de Ciochina si Donoata. „Chimistii“ au revenit in joc o data cu reusita lui Pitiche (’68), dar, desi si-au mai creat citeva ocazii de gol, nu au mai inscris nici macar din penalti, Florescu irosind in ultimul minut al partidei o lovitura de pedeapsa.

„Baietii nu s-au miscat rau si am fi putut incheia meciul cu Building la egalitate daca nu ratam un penalti. Am irosit pe final si alte ocazii mari de gol, probabil pentru ca nu am fost suficient de concentrati. Avem insa timp sa punem la punct toate aceste carente in stagiul de pregatire care urmeaza, de unde speram sa ne intoarcem mai omogeni si mai «intelepti» pentru a face o figura frumoasa in noul campionat“, a precizat Ilie Tilea, secundul gruparii de la Combinat, formatie care marti, intr-o alta partida de verificare, depasise echipa Scolii de Fotbal „Gica Popescu“ cu 1-0 (gol Rotaru ’80). Antrenorii Dumitru Baluta si Ilie Tilea au inceput partida de ieri cu urmatorul unsprezece: Barbu – Stanciu, Dina, Coman, Dinu – N. Luta, Epure, Balutoiu, Mitroi – Dumitru, Bucur. Au mai intrat Cojocaru, Rotaru, Pitiche, Stoian, Troaca, Oancea, Florescu, Renghea si Dumitrica. Fosta divizionara B s-a prezentat pe „Combinat“ in urmatoarea formula: Doran – Nitu, Gadeleanu, Babas, Faget – Albinaru, Dracea, Bontoi, Poiana – Poenaru, Ciochina. Au mai jucat: Nedelcea, Donoata, Cita, Croitoru, Harcau, Pais, Seinu, Badea. De miine, „chimistii“ vor pleca intr-un stagiu montan de doua saptamini la Ocnele Sugatag, unde, pe linga pregatirea fizica, vor sustine si citeva amicale.