16.7 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSemifinalele nu sint de nasul nostru

Semifinalele nu sint de nasul nostru

Echipa de tenis a României a fost invinsa, cu 4-1, de formatia Croatiei, in intilnirea din sferturile de finala ale Cupei Davis, Grupa Mondiala, care s-a desfasurat la Split. Ultimul punct al croatilor a fost obtinut de Mario Ancic, care l-a depasit aseara, in doua seturi, pe Victor Hanescu, cu scorul de 7-6 (3), 7-6 (8), dupa o ora si 50 de minute de joc. Tot ieri, Ivan Ljubicic l-a invins pe Andrei Pavel in trei seturi, cu 6-3, 6-4, 6-3, dupa doua ore si noua minute, aducind astfel punctul cistigator pentru gazde.

Reamintim, in primele partide de simplu, care s-au jucat vineri, Pavel l-a invins pe Mario Ancic, cu 1-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4, iar Ivan Ljubicic a trecut de Victor Hanescu, cu 6-3, 6-2, 7-6 (3). Simbata, la dublu, perechea Mario Ancic / Ivan Ljubicic s-a impus in fata cuplului Andrei Pavel / Gabriel Trifu, cu 5-7, 6-4, 6-7 (9), 6-4, 6-4.

In semifinale (23-25 septembrie), Croatia va intilni echipa Rusiei, care a depasit, in sferturi, Franta, cu scorul general de 3-2.