14.4 C
vineri, 17 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTrofeu important pentru Iordanescu

Trofeu important pentru Iordanescu

Fostul selectioner al României, Anghel Iordanescu, face furori in Tarile Arabe, reusind sa cistige cu echipe pe care o antreneaza, Al-Ittihad, cea mai importanta competitie fotbalistica intercluburi din aceasta zona. Al-Ittihad a cistigat vineri Cupa Campionilor Tarilor Arabe, dupa ce a invins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formatia tunisiana Sfaxin, in mansa secunda a finalei competitiei. Pentru formatia pregatita de generalul Iordanescu a punctat Muhammad Nur, in minutele 11 si 23, in timp ce oaspetii au inscris prin Rauf Al-Hamazi (’42). Meciul dintre Al-Ittihad si Sfaxin s-a jucat pe arena „Printul Adullah Al-Faisal“, din Jeddah, in prezenta a 26.000 de spectatori. In tur, Al-Ittihad a invins-o pe Sfaxin, detinatoarea trofeului, cu scorul de 2-0.

Unul dintre site-urile de limba engleza din Tarile Arabe a notat ca Al-Ittihad a cistigat in stil de mare campioana, controlind meciul de la un capat la altul. „Jucind ca o adevarata campioana, echipa Al-Ittihad a controlat meciul, iar golurile inscrise in prima repriza de Muhammad Nur i-a oferit un avantaj pe care l-a aparat pina la final. Din minutul 49 pina in minutul 64, tunisienii si-au intetit atacurile, dar eforturile lor nu au avut nici un rezultat in fata defensivei solide a celor de la Al-Ittihad“, a notat site-ul arabnews.com.