10.1 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSport„Athletic a inregistrat o infringere periculoasa“

„Athletic a inregistrat o infringere periculoasa“

Mass-media spaniole au comentat in termeni nu tocmai prietenosi esecul lui Athletic Bilbao la Cluj. Cotidianul AS a catalogat infringerea bascilor drept una „periculoasa, care pune sub semnul intrebarii viitorul echipei in Intertoto“. „Lucrurile nu au inceput bine, Athletic inregistrind o infringere periculoasa, care ii pune sub semnul intrebarii viitorul in Intertoto, desi nimic din ceea ce s-a intimplat la Cluj-Napoca nu trebuie sa surprinda. Incepind cu formula de start aliniata de Jose Luis Mendilibar, in care poate singura surpriza a fost absenta lui Javi Gonzalez, si terminind cu comportamentul echipei, care s-a reunit in urma cu sase zile. Cu siguranta ca numai pregatirea insuficienta a echipei a facut ca românii sa para mai rapizi si mai buni decit sint in realitate. Jucatorii trimisi pe teren de Mendilibar au luptat atit cit le-a stat in putere, dar au demonstrat ca mai au mult de lucru pina sa poata fi considerati o echipa“, se mentioneaza in AS.

La rindul sau, cotidianul Marca a titrat: „Athletic Bilbao nu ar fi putut avea un debut mai prost decit infringerea cu 1-0 suferita in fata românilor de la CFR Cluj. Echipa-gazda si-a adjudecat o victorie fara indoiala meritata. Meciul a fost dominat de gazde in prima repriza, iar oaspetii au fost la cirma jocului in repriza secunda. Totusi, Ecomax Cluj s-a dovedit mai periculoasa si si-a creat mai multe ocazii de gol, irosite insa de galagiosii si agresivii sai atacanti (…) In afara rezultatului negativ, la Athletic s-au aratat semne ingrijoratoare referitoare la ceea ce inseamna absenta din lot a lui Angulo si cea din formula de start a lui Javi Gonzalez“.