18.3 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportOltenii au facut legea

Oltenii au facut legea

In cadrul celei de-a 50-a editie a Campionatelor Internationale de Atletism ale României, disputate pe stadionul Dinamo, sportivii craioveni au obtinut unsprezece medalii.

In cursa feminina de 800 de metri, pe primele doua locuri s-au clasat, in ordine, Corina Dumbravean (CS Olimpic Sport Craiova; 2:03.00) si Mihaela Stancescu (CSM – Universitatea Craiova; 2:03.73). La aruncarea discului, locul doi a fost ocupat de Ileana Brindusoiu (CSM – Universitatea Craiova; 55.24 m), iar pozitia a treia de Alina Roman (CSM – Universitatea Craiova; 49.81 m). Cristina Grosu Mazilu (CSM – Universitatea Craiova; 4:20.97) a cistigat proba de 1.500 de metri, in timp ce Elena Colita (CSM – Universitatea Craiova; 10:23.60) s-a impus la 3.000 de metri obstacole, locul al treilea in aceasta proba fiind ocupat de Roxana Buta (CSM – Universitatea Craiova; 10:52.55). In proba de 400 de metri, Liliana Popescu (CSM – Universitatea Craiova; 54.70) s-a clasat pe pozitia a doua.

La masculin, Cosmin Sorescu (CSM – Universitatea Craiova; 74.50 m) s-a clasat pe locul secund in proba de aruncare a ciocanului, in timp ce, la 400 de metri garduri, primele doua pozitii au fost ocupate, in ordine, de Marian Neacsu (CSM – Universitatea Craiova; 52.52) si Ionut Vadeanu (CSM – Universitatea Craiova; 52.77).