12 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportMinerul Matasari si Arsenal Motru au retrogradat

Minerul Matasari si Arsenal Motru au retrogradat

Cortina cazuta peste campionatul Diviziei C a atras un bilant dezastruos pentru echipele gorjene ale seriei a sasea. Din trei reprezentante ale judetului, doua au retrogradat, singura care a facut fata esalonului trei fiind EMC Rovinari. Aceasta pornea cu cele mai mici sanse de mentinere in Divizia C inaintea sezonului si a terminat campionatul pe un onorabil loc patru. In ultima etapa, jucatorii lui Romica Negroiu s-au dzlantuit pe teren propriu in fata lui Severnav, marcind de cinci ori. La pauza zarurile fusesera aruncate gratie lui Crac, Litoiu si Stanciu, care au marcat fiecare cite un gol. Dupa cinci minute de la reluare Glodeanu si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, moment de trezire pentru oasepti care au punctat prin Brinzei. Ultimele doua reusite ale jocului le-au apartinut severinenilor, una in proprie poarta prin Natrut si una in cea adversa, prin acelasi Brinzei. EMC Rovinari reuseste sa se claseze in obiectiv cu plusuri pe toate liniile, atit la golaveraj, cit si in clasamentul adevarului. In meciul codaselor Arsenal Motru a dispus cu 3-2 de Minerul Moldova Noua si si-a adjudecat primul loc sub linia retrogradarii. Banica, Ureche si Laurentiu au dus scorul la 3-0 in minutul 70, iar oaspetii au revenit in ultimele zece minute de joc, prin Biltea si Minculescu. Minerul Matasari nu a evoluat, dar spera sa se salveze de pe locul zece. Calculele oficialilor matasareni nu au fost insa cele corecte si, dupa multi ani petrecuti in Divizia C, Minerul va evolua din sezonul urmator in campionatul judetean.