20.6 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAm invins Serbia, dar nu avem sanse de calificare

Am invins Serbia, dar nu avem sanse de calificare

Reprezentativa masculina de handbal a României a invins, cu 26-25 (12-12) selectionata Serbiei si Muntenegrului, intr-un meci care s-a disputat ieri, la Sala Polivalenta din Oradea, in prima mansa a barajului pentru calificarea la Campionatul European care va avea loc in Elvetia, in ianuarie 2006.

Echipa României, incurajata frenetic de peste 4.500 de spectatori, a condus doar de doua ori pe parcursul meciului, in minutul 1 (1-0) si in minutul 60 (26-25), printr-un gol reusit in ultima secunda de Petrea. Sirbii au dominat jocul si aveau un avans de patru goluri (10-6) in minutul 21. Din acel moment, handbalistii români au pornit o cursa de recuperare, finalizata printr-un gol al lui Sania in minutul 30, care a stabilit si scorul primei reprize (12-12). Tricolorii au avut o perioada neagra dupa ce au iesit de la vestiare si, timp de 12 minute, nu au reusit sa inscrie nici un gol. Cu cinci minute inainte de final, oaspetii conduceau cu 23-19 si soarta meciului parea decisa. Sania si Tucanu au inscris gol dupa gol si tabela arata un rezultat de egalitate in minutul 59, 25-25, iar Petrea, printr-o executie deosebita, a adus victoria echipei României.

Cele mai multe goluri pentru România le-au inscris Toma (6), Sania (6), Adrian Petrea (4), Bibirig (3) si Ghionea (3) etc. De la sirbi, cele mai multe goluri le-au marcat Marko Krivokapic – 7, Nikolic si Lavcevic – cite 4 .

Returul are loc pe 18 iunie, in orasul sirb Lazarevac.

Iata si rezultatele inregistrate in celelalte partide din prima mansa a barajului: Grecia – Ucraina 26-25, Israel – Franta 18-35, Norvegia – Bosnia-Hertegovina 36-23, Austria – Slovacia 25-19.