25.1 C
duminică, 9 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportRangers este campioana Scotiei

Rangers este campioana Scotiei

Celtic Glasgow a primit doua goluri in ultimele trei minute ale meciului de la Motherwell, din ultima etapa a campionatului scotian, si a pierdut titlul de campioana in fata rivalei Glasgow Rangers. Celtic avea doua puncte avans in clasament inaintea ultimei etape si a deschis scorul prin Sutton, in minutul 29, dar McDonald a punctat de doua ori pe final si a directionat titlul spre „Ibrox Park“.

Rangers a cistigat pe terenul lui Hibernian, scor 1-0, prin golul lui Novo, dar si gazdele au fost multumite. „Hibs“ si-au cistigat dreptul de a evolua in Cupa UEFA la golaveraj, in fata lui Aberdeen, care a invins doar cu 2-0 pe Hearts.

Rangers si Celtic vor participa in viitoarea editie a Ligii Campionilor, iar in Cupa UEFA s-a mai calificat Dundee United, care va disputa finala Cupei Scotiei cu Celtic. A retrogradat in liga a doua FC Dundee si a promovat Falkirk, echipa la care evolueaza si fostul atacant al Universitatii, Daniel McBreen.