25.1 C
sâmbătă, 18 mai, 2024
Știri de ultima orăSportPatru români pe podium

Patru români pe podium

La Super Grand Prix-ului de atletism de la Doha (Qatar), care a avut loc la finele saptaminii trecute, sportivii români Monica Iagar, Oana Pantelimon si Marian Oprea s-au impus in probele de saritura in inaltime feminin, respectiv triplusalt masculin. Iagar si Pantelimon s-au clasat pe primele doua pozitii, cu performante de 1,89 metri, la fel ca ucraineana Irina Mihalcenko, in timp ce Marian Oprea, medaliat cu argint la JO de anul trecut, a cistigat la triplusalt cu o saritura de 17,09 metri, fiind urmat de slovacul Dmitri Valiukevici (16,98 m) si britanicul Onochie Achike (16,67 m). O alta sportiva din România care s-a situat pe podium la Doha a fost Nicoleta Grasu, care a obtinut locul trei in proba de aruncare a discului, cu o performanta de 63,85 metri.

In cursa feminina de 3.000 de metri cu obstacole, atleta Cristina Casandra a sosit a patra, fiind cronometrata cu timpul de noua minute, 46 de secunde si 13 sutimi, in timp ce Ancuta Bobocel a sosit a noua (10:09.11), urmata de Mihaela Botezan (10:17.76).

In proba de saritura in lungime, Angelica Badea a ocupat locul sase, cu un salt de 6,33 metri, iar Adina Anton s-a clasat a saptea, cu 6,31 m. La aruncarea greutatii, Gheorghe Guset a terminat pe locul opt, penultimul, cu 19,54 metri.