8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportChivu a marcat al treilea gol in Serie A

Chivu a marcat al treilea gol in Serie A

Pentru Cristian Chivu, duminica a fost o zi fasta. Chiar daca echipa sa de club, AS Roma, a remizat la Udine, in fata unei echipe care ocupa un loc de Liga Campionilor, capitanul nationalei României s-a bucurat pentru al treilea gol in Serie A, dupa o pauza de 19 luni. Giallorossii au fost aproape sa obtina victoria, dar au fost de fiecare data egalati, dupa ce au condus cu 2-0 si 3-2.

Pe „Stadio Friuli“, Chivu si-a aratat din nou clasa de executant al loviturilor libere, deschizind scorul in minutul 14, cind sutul sau de la peste 25 de metri nu i-a dat sperante lui De Sanctis. Internationalul român nu a mai acuzat nici un fel de oboseala, a jucat tot meciul, avind citeva interventii la sacrificiu, la una dintre ele lovindu-se de bara dupa ce a scos o minge care se indrepta spe gol. Montella a facut apoi 2-0 (’23), insa gazdele au revenit intr-un interval de numai cinci minute, prin Di Natale (’27) si Pinzi (’33). Pina la pauza, Mancini a adus din nou Roma in avantaj, finalizind o pasa excelenta a lui Cassano (’44). In partea secunda, Udinese a dominat jocul, romanii mizind doar pe contraatacurile pornite de la Cassano. Brazilianul Mancini a tinut insa sa fie inger si demon, in minutul 75 scotindu-l din ofsaid pe Di Michele, care a stabilit scorul final, 3-3.

Celelalte doua goluri ale lui Cristi Chivu in campionatul italian au venit tot din lovituri libere, ambele in sezonul trecut, in prima etapa, in Roma – Brescia 5-1, si pe 21 septembrie 2003, cind giallorossii au remizat pe „Delle Alpi“, 2-2, cu Juventus.

Milan si Juve au calcat strimb

Cele doua formatii din Serie A care lupta pentru titlu, Milan si Juventus, au calcat strimb in aceasta etapa, ambele reusind doar remize. „Diavolii“ lui Ancelotti au fost parasiti de noroc si nu au putut trece acasa de penultima clasata Brescia, reusita lui Rui Costa (’14) fiind anulata de cea a lui Wome (’87). In schimb, Juve a obtinut un egal spectaculos la Firenze, 3-3. Golurile lui Del Piero (’22) si Ibrahimovici (’59, ’82) nu au fost de ajuns, gazdele ripostind prin Pazzini (’14), Chiellini (’37) si Dainelli (’75).

Iata si celelalte rezultate inregistrate in runda a 30-a a campionatului italian: Bologna – Inter Milano 0-1, Lazio – Livorno 3-1, Palermo – Messina 2-1, Reggina – Parma 1-3, Udinese – AS Roma 3-3, Cagliari – Sampdoria 0-0, Lecce – Siena 2-2, Atalanta – Chievo 3-0.

Clasament: 1. Milan 67 puncte, 2. Juventus 67, 3. Inter Milano 53, 4. Udinese 49, 5. Sampdoria 48, 6. Palermo 47, 7. Roma 39, 8. Cagliari 39, 9. Bologna 38, 10. Lecce 37, 11. Lazio 37, 12. Livorno 36, 13. Messina 36, 14. Reggina 35, 15. Parma 33, 16. Fiorentina 32, 17. Chievo 31, 18. Siena 30, 19. Atalanta 27, 20. Brescia 27.