12.8 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportPSV s-a impus pe terenul lui Ajax

PSV s-a impus pe terenul lui Ajax

Ajax Amsterdam a iesit extrem de sifonata din derbiul cu PSV Eindhoven, lidera campionatului olandez administrindu-le ieri „lancierilor“ un categoric 4-0, chiar pe „Amsterdam ArenA“, intr-un joc din cadrul etapei a 26-a. La primul sau meci ca tehnician al lui Ajax, Danny Blind a asistat cu neputinta la umilirea echipei sale, care a incasat cite doua goluri pe repriza. A fost totodata o repetitie nereusita pentru portarul nationalei României, Bogdan Lobont, in perspectiva confruntarii de simbata cu Olanda, acesta primind trei goluri de la Van Bommel (’45, ’54-p, ’59), jucator cu care se va reintilni si in Giulesti. Al patrulea gol al formatiei pregatite de Guus Hiddink a fost marcat de Cocu, fostul jucator al Barcelonei deschizind scorul in minutul 24.

In afara lui Lobont, folosit titular, Blind l-a introdus in teren si pe celalalt international român din lotul sau, Nicolae Mitea, care a prins ultima jumatate de ora. In urma acestei victorii, PSV Eindhoven si-a consolidat pozitia de lider in clasament, cu 67 de puncte, cu sapte mai multe decit AZ Alkmaar, care a cistigat cu 3-0 disputa de pe teren propriu cu Vitesse. Ajax Amsterdam ocupa locul al treilea cu, 53 de puncte.