20.6 C
luni, 20 mai, 2024
Știri de ultima orăSport„Minerii“ nu au incurcat planurile „pandurilor“

„Minerii“ nu au incurcat planurile „pandurilor“

Minerul Motru nu a reusit nici de aceasta data sa incurce planurile „pandurilor“, care s-au impus firesc, fara probleme, cu scorul de 3-1. Dubla lui Stefan si reusita lui Buia, prima in tricoul echipei gorjene, au stabilit destinatia celor trei puncte, absolut necesare in lupta pentru promovare a tirgujienilor. „Echipa Pandurii m-a batut la toate capitolele, fizic, psihic, tehnic si tactic“, avea sa recunoasca dupa meci antrenorul gazdelor, Pavel Buburuz, care pune infringerea pe lipsa terenurilor de antrenament. Cu cinci jucatori noi in primul unsprezece, Andreescu, Apostol, Patrascu, Ion Constantin si Bucur, majoritatea de profil defensiv, motrenii au incercat sa inchida jocul, aceasta tactica reusind in prima jumatate de ora. Primul sut pe spatiul portii lui Andreescu a fost expediat de Ursu, in minutul 38, anuntind deschiderea scorului care avea sa vina peste doua minute.

De partea cealalta, Emil Sandoi a apelat la acelasi sistem de joc, 4-4-2, care a dat satisfactie in prima etapa, facind doua schimbari in primul unsprezece, una inutila, Lung in locul lui Balaet, si alta folositoare, Stefan in locul lui Lapadat. Revenit pe gazon dupa o suspendare, Iulian Stefan a risipit emotiile unui rezultat de egalitate prin doua goluri intr-un minut. Pina la dubla lui Stefan, tirgujienii au amenintat poarta adversa numai prin suturi de la distanta, care nu si-au atins tinta. Cum „pandurii“ nu mai aveau emotii in privinta rezultatului final, gazdele au fortat mai mult in atac si Glisca l-a lobat pe Lung, dar Radoi a salvat cu capul de pe linia portii. La pauza, Buburuz a mai introdus un atacant, Paul Gheorghe, acesta reusind la patru minute de la reluare golul de onoare, marcind involuntar cu spatele. A fost primul gol al „minerilor“ in intilnirile directe ale ultimilor ani. Egalitatea putea fi restabilita de Bucur, dar Lung a salvat in extremis, cu piciorul (’55). A fost ultima tentativa de gol a gazdelor, pentru ca, in minutul 69, fostul divizionar A Romica Buia sa marcheze la a doua aparitie in tricoul echipei Pandurii. Noua achizitie a lui Sandoi a mai avut si alte oportunitati, in special din lovituri libere, dar mingea nu a gasit spatiul portii lui Andreescu.