24.6 C
duminică, 5 mai, 2024
Știri de ultima orăSportGorjenii, calificati de pe primul loc

Gorjenii, calificati de pe primul loc

Divizionara B de baschet Energia Rovinari s-a calificat la turneul semifinal de pe primul loc al clasamentului seriei a II-a dupa victoria, 68-65, cu SCB CSS Rimnicu Vilcea, meci gazduit de Sala Sporturilor din Tirgu Jiu. Indiferent de rezultatul din ultima etapa cu echipa din Pitesti, rovinarenii nu mai pot pierde sefia clasamentului. Desi nu a avut nici o miza, ambele formatii fiind calificate in faza urmatoare, meciul a fost foarte tensionat, Popescu Toma, de la gazde, si Radulescu, de la oaspeti, fiind eliminati in urma incidentelor din sfertul trei dupa ce s-au impins reciproc. In ciuda unui arbitraj potrivnic, Energia Rovinari fiind sanctionata cu fault tehnic, fault descalificator si fault intentionat, tirgujienii au reusit sa cistige datorita aruncarii de trei puncte a lui Gliga, cu patru secunde inainte de fluierul final. Baschetbalistii lui Radu Teodor s-au impus in primul si ultimul sfert, 23-18 si 16-12, in timp ce vilcenii au cistigat sferturile doi si trei, 16-12, respectiv 21-17. Cei mai buni marcatori ai gazdelor au fost si in aceasta partida bucurestenii Horea, 18 puncte, si Amariucai, 17 puncte.