26.7 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSintem in sferturi dupa 22 de ani

Sintem in sferturi dupa 22 de ani

România s-a calificat, dupa o pauza de 22 de ani, in sferturile de finala ale Cupei Davis, gratie victoriei cu scorul de 3-2 pe care a obtinut-o in fata Belarusului, in intilnirea din primul tur al Grupei Mondiale a Cupei Davis.

In meciul decisiv, Victor Hanescu (foto) l-a invins, cu scorul de 7-6 (7/2), 6-4, 7-6 (8/6), pe bielorusul Vladimir Voltcikov, dupa doua ore si 36 de minute de joc. In primul meci de simplu disputat ieri, Andrei Pavel l-a invins, cu scorul de 6-1, 7-6 (7/0), 4-6, 6-3, pe Max Mirnii. Simbata, in partida de dublu, perechea româna Andrei Pavel / Gabriel Trifu a fost invinsa, cu scorul de 7-6 (7/3), 6-3, 6-4, de cuplul Max Mirnii / Vladimir Voltcikov. Vineri, in prima zi a intilnirii, Max Mirnii l-a invins pe Victor Hanescu, cu scorul de 7-6 (8-6), 6-4, 3-6, 6-4, iar Andrei Pavel a dispus, cu scorul de 6-4, 7-6 (7-2), 7-6 (7-2), de Vladimir Voltcikov. In sferturile de finala, România va intilni, in deplasare, invingatoarea partidei dintre Statele Unite ale Americii si Croatia. Inaintea ultimelor doua meciuri de simplu, Croatia conduce cu scorul de 2-1.