26.7 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSahtior se mentine pe primul loc

Sahtior se mentine pe primul loc

In etapa a 17-a a campionatului Ucrainei, echipa antrenata de Mircea Lucescu (foto), Sahtior Donetk, a cistigat, cu scorul de 3-1, partida disputata simbata, pe teren propriu, in fata formatiei Volin Lutk, la care evolueaza jucatorul român Cornel Buta. Volin a deschis scorul prin Krunici (’10), in timp ce pentru Sahtior au marcat Elano (’27), Srna (’52 – penalti) si Brandao (’82).

In intilnirea cu Volin, Mircea Lucescu i-a folosit tot meciul pe fundasii Cosmin Barcauan si Razvan Rat, in timp ce jucatorul Flavius Stoican a fost introdus pe teren in minutul 46, in locul lui Elano. Atacantul Ciprian Marica, accidentat, si mijlocasul Daniel Florea nu au fost inclusi in lot. La Volin Lutk, Buta a evoluat pina in minutul 59, cind a fost inlocuit de Devici.

Sahtior Donetk ocupa locul intii in clasament, cu 45 de puncte, patru mai multe decit echipa românilor Cristian Irimia, Florin Cernat si Tiberiu Ghioane, Dinamo Kiev, clasata pe pozitia secunda.