21.6 C
miercuri, 22 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCraioveanca Dumbravean, argint la 1.500 m

Craioveanca Dumbravean, argint la 1.500 m

• Eleva antrenorului Rosca a depasit recordul Gabrielei Szabo de acum zece ani • Medalia de aur a fost cucerita de Elena Iagar • Monica Iagar si Cristina Grosu-Mazilu (CSM Craiova) au ratat prezenta in finale

Simbata, la Campionatele Europene de atletism in sala de la Madrid, in proba de 1.500 de metri, aurul a fost cucerit de Elena Iagar (Steaua), cu un timp excelent, patru minute, trei secunde si noua sutimi. Surpriza campionatului indoor in aceasta proba a venit din partea atletei de la CS Olimpic Sport Craiova – Rapid, Corina Dumbravean. Dupa ce vineri, in seria preliminara de calificari la 1.500 m, s-a clasat pe locul trei, in finala de simbata Dumbravean a cucerit medalia de argint. Imediat dupa incheierea finalei, antrenorul Eleodor Rosca, aflat la Madrid, a declarat: „A fost ceva, cum sa spun, de senzatie! La Madrid, la CE, primele doua locuri au fost ocupate de… ocupantele primelor doua locuri de la CN din România. Dupa calificarile de vineri, inainte de finala, am si spus ca Iagar si Dumbravean ar putea urca pe podiumul europenelor! Sintem fericiti deoarece medalia de argint a fost obtinuta de Corina cu un timp deosebit pentru sala, patru minute, cinci secunde si 88 de sutimi. Cu acest timp, Dumbravean a depasit recordul national (in sala, la tineret) al Gabrielei Szabo, detinut de vreo zece ani! Cum a fost cursa propriu-zisa din finala probei de la Madrid? Iagar si Dumbravean au abordat finala cu tupeu, au avut singe in ele, ca sa zic asa! Au scapat de clinciurile inerente unei probe de sala, au plecat si foarte tare, iar Iagar, cu experienta, a stiut cum sa abordeze cursa si a cistigat-o. Corina a avut si ea tupeu, s-a tinut de Iagar si a iesit pe locul doi! Simplu, nu?“

Corina Dumbravean a fost adusa in Craiova de la Bistrita de antrenorul Eleodor Rosca in urma cu aproape patru ani, fiind legitimata pina la finele anului trecut la CSM – CS Olimpic Sport. Din acest an, ea are o alta dubla legitimare, CS Olimpic Sport Craiova – Rapid Bucuresti. Dumbravean este medaliata cu bronz la CE de juniori din Finlanda, din urma cu doi ani (tot la 1.500 m).

Celelalte doua atlete din Banie participante la aceste Europene, Monica Iagar si Cristina Grosu-Mazilu (CSM Craiova), au ratat prezenta in finalele de simbata. Iagar nu a sarit decit 1,88 m la proba de inaltime, in timp ce Grosu nu a reusit sa-si adjudece un loc in ultimul act la 3.000 m, clasindu-se abia a noua in a doua serie de calificari, cu noua minute, 22 de secunde si 84 de sutimi.