12.9 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSport„Tunari“ fara tinta

„Tunari“ fara tinta

Fara sperante la titlu in Premiership, eliminata din Cupa Ligii si obtinind doar o rejucare a partidei cu modesta Sheffield United in Cupa Angliei, Arsenal este aproape de a parasi si Liga Campionilor, o competitie in care se califica an de an, dar ale carei faze superioare ii sint interzise. Marti seara, Bayern a invins Arsenal cu 3-1, prin golurile lui Pizarro (‘4, ’58) si Salihamidzic (’65), respectiv Toure (’88) si, daca tinem cont si de palmares, care indica invincibilitatea bavarezilor pe pamint englez in ultimii 20 de ani, echipa lui Magath este cu un picior si jumatate in sferturi. Prezent in tribune, selectionerul Germaniei, Jürgen Klinsmann, a asistat la un duel pentru postul de titular in nationala „panzerelor“, cistigat clar de Kahn in fata lui Lehmann. „De cind sint la Arsenal nu am primit trei goluri asa de usor, dar iata ca s-a intimplat chiar in tara mea natala“, si-a recunoscut Lehmann inferioritatea. Peruvianul Pizarro a facut un „cuplu“ perfect cu ivorianul lui Arsenal, Kolo Toure, cel care i-a pasat excelent la primul gol si l-a asistat la cel de-al doilea, iar Salihamidzic a facut 3-0 pentru umilinta totala a londonezilor, care ar fi putut fi si mai mare daca Frings nu rata singur cu Lehmann.

In ciuda rezultatului final, Magath s-a aratat nemultumit de golul primit in ultimele minute. „Nu inteleg cum le-am permis sa inscrie pe final, desi detineam controlul meciului si ii demoralizasem complet. Nu sint linistit dupa acest scor, deoarece Arsenal este o echipa care poate remonta usor pe teren propriu un 1-3“, a afirmat exigentul tehnician neamt. „A fost cel mai prost meci al nostru in Liga Campionilor si sint extrem de dezamagit. Nu-mi pot explica evolutia noastra, dar macar golul marcat in final ne mai ofera o sansa“, au fost cuvintele lui Arsene Wenger.